Ciśnienie w oponach - jakie powinno być, jak często sprawdzać?

vwagen  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Ciśnienie w oponach powinno się sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu, dobrze jest robić to także przed każdym wyjazdem na dłuższą trasę.

Ciśnienie w oponach ważne jest z paru względów:

  • komfort i bezpieczeństwo jazdy - złe ciśnienie w oponach może powodować bardzo nieprzyjemne pokonywanie nierówności na drodze, samochód może znosić, do odczucia zwłaszcza na zakrętach i jak występują koleiny
  • zużycie opon - opony szybciej ulegają zużyciu i zniszczeniu
  • uszkodzenia zawieszenia i felg
  • większe zużycie paliwa - niewłaściwe ciśnienie powoduje także większe spalanie paliwa

Obecnie na większości stacji benzynowych można bezpłatnie skorzystać z kompresora - pozwala on jednocześnie sprawdzić ciśnienie w oponach oraz napompować lub spuścić odpowiednią ilość powietrza.

Właściwe ciśnienie w oponach dla naszego samochodu możemy sprawdzić zazwyczaj na klapce wlewu paliwa (wewnętrzna strona) - są to zazwyczaj różne wartości dla przednich i tylnich kół. Na oponach nie znajdziemy tej informacji - ciśnienie związane jest z masą samochodu i jej rozkładem na poszczególne osie. Na oponach zazwyczaj znajduje się tylko informacja o maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu.

Zalecane ciśnienie różni się także w zależności od obciążenia samochodu - im większy ciężar (np. więcej bagażu, więcej pasażerów) tym większe ciśnienie jest zalecane. Oczywiście bierzemy to pod uwagę tylko przed dłuższą trasę, bo nie ma sensu zmieniać specjalnie ciśnienia w oponach podwożąc znajomych na imprezę.

Korzystając z kompresora trzeba zwrócić uwagę, aby dobrze zamocować końcówkę do wentyla - inaczej pomiar ciśnienia może być nieprawidłowy. Niestety należy się także liczyć z tym, że na wielu stacjach kompresory często się psują i pomiar może być błędny. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się we własny miernik ciśnienia. Najprostsze można kupić za bardzo małe pieniądze.

Co ważne: ciśnienie w oponach oraz ewentualnie uzupełnianie braków powietrza nie powinniśmy przeprowadzać przy gorących oponach (np. po dłuższej jeździe). Idealna sytuacja to posiadanie własnego kompresora (np. podłączanego do gniazda zapalniczki w samochodzie) i sprawdzanie/uzupełnianie ciśnienia pod własnym domem.

Jeżeli co miesiąc stwierdzamy braki ciśnienia w konkretnych oponach to warto udać się do wulkanizacji. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~młody | 2011-05-06 21:52
potzrzeba mi dokładne cisnienie opon w pokets bike

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady