Co grozi za brak badania technicznego pojazdu?

rbrys  |   |  + 6  |  Ocena: (głosy: 4)

Posiadacze samochodów są zobowiązani do przeprowadzania okresowych badań technicznych pojazdów: po kupnie nowego samochodu po 3 latach, następnie po 2, a kiedy samochód jest starszy niż 5 lat - badanie powinno być wykonywane każdego roku. Po każdym badaniu dostajemy pieczątkę do dowodu rejestracyjnego wraz z podaniem terminu kolejnego badania (czy też ważności obecnego).

Co nam grozi jeżeli nie zrobimy badania w terminie?

Odmowa wypłaty ubezpieczenia z naszego OC lub AC

Każda umowa ubezpieczenia OC i AC zawiera klauzulę zobowiązującą nas do posiadania aktualnego badania technicznego. W przypadku braku ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Może to być bardzo bolesne w skutkach, bo np. powodując wypadek będziemy musieli naprawić swój jak poszkodowanego samochód za własne pieniądze.

Jeżeli my jesteśmy poszkodowani to problemy mogą nas spotkać tylko wtedy, kiedy stan techniczny naszego pojazdu mógł się przyczynić do wypadku. 

Zatrzymanie przez policję

W przypadku kontroli przez policję, jeżeli nie będziemy posiadać ważnego badania technicznego grozi nam zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie na badania techniczne. Jeżeli niewiele spóźniliśmy się z badaniem to teoretycznie możemy liczyć na pobłażliwość w tym względzie i zwykłe upomnienie.

Jeżeli dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany dostajemy kwitek ze skierowaniem ważnym 7 dni na obowiązkowe badania techniczne.

Trzeba pamiętać, że wtedy nie wystarczy pojechać do jakiegokolwiek serwisu zajmującego się badaniami technicznym - konieczna będzie wizyta w jednej z okręgowych stacji kontroli pojazdów. Pokwitowanie policji nie zastępuje dowodu rejestracyjnego - wydawane jest po to, aby móc dojechać do najbliższej stacji kontroli. Nie wskazane zatem jest podróżowanie po całym kraju, a tym bardziej za granicę. W przypadku zatrzymania będziemy musieli tłumaczyć się gdzie jedziemy.

Badania w okręgowej stacji kosztują ok. 100zł i są bardziej restrykcyjne. Jeżeli przejdziemy pozytywnie to dostaniemy odpowiednie zaświadczenie (ważne 30 dni, można z tym jeździć bez dowodu rejestracyjnego ale koniecznie z pokwitowaniem które dostaliśmy od policji), z którym musimy udać się do właściwego dla miejsca rejestracji pojazdu urzędu. W urzędzie po okazaniu zaświadczenia z badania technicznego dostaniemy bez żadnych dodatkowych opłat nasz dowód rejestracyjny. Koniecznie musimy poprosić o ksero zaświadczenia ze stacji kontroli i mając w garści dowód rejestracyjny + ksero zaświadczenia pozostaje nam udać się do stacji kontroli w której odbyliśmy badanie tylko po to, aby wbito nam pieczątkę potwierdzającą badanie.

Podsumowując terminy:

  • po zatrzymaniu  mamy 7 dni na odstawienie pojazdu do stacji kontroli pojazdu (później możemy ewentualnie zawieźć lawetą)
  • policja ma 7 dni na przesłanie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego do urzędu właściwego ze względu na miejsce rejestracji
  • po badaniu technicznym mamy 30 dni na odbiór dowodu rejestracyjnego (w tym czasie dowód rejestracyjny "zastępuje" nam zaświadczenie ze stacji kontroli oraz pokwitowanie policji

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 6
~Gosia | 2013-03-14 18:29
Mam pytanie Moj Szwagier jest w tej chwili we Francji skonczyl mu sie przeglad poczatkiem marca do polski wraca koncem marca poczatkiem kwietnia co mu grozi jesli zatrzyma go policja we francji lub niemczech ??
~ON | 2011-12-16 18:33
Po 1: Pierwsze badanie techniczne pojazdu osobowego,ciężarowego i specjalnego do 3,5 t dmc wykonujemy przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji,kolejne przed upływem 5 lat od daty pierwszej rejestracji a następnie przed upływem 1 roku od daty poprzedbniego badania
Po 2 : Policja nie wystawia kwitka tylko pokwitowanie.
Po 3: nie musimy wykonać badania technicznego w okręgowej stacji kontroli pojazdów tylko w stacji posiadającej stosowne uprawnienia do kategorii pojazdu ( stacje dzielimy na podstawowe i okręgowe).
Po 4: Badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów nie jest bardziej restrykcyjne niż w podstawowej- zakres i sposób przeprowadzania badania technicznego reguluje Dziennik Ustaw.
Po 5: Badanie techniczne samochodu osobowego,autobusu do 15 miejsc,ciężarowego i specjalnego do 3,5 tony dmc oraz trójkołowego powyżej 0,4 t dmc nie kosztuje 100 zł tylko 99 zł a w przypadku wystawienia zaświadczenia 98 zł
Artykuł zawiera wiele nieścisłości!
~Kierowca3 | 2010-07-28 08:48
Czy ktos spotkał się z takim pytaniem jak załatwienie badań technicznych samochodu za granicą?. Od kilku miesiecy uzytkuję samochód we Włoszech i zamierzam trzymać go tam jeszcze kilka miesięcy. Niestety niedługo mija termin badań technicznych. Czy mozna to załatwić za granicą czy tez niestety trzeba ściagnąć ten samochód do Polski?
Moze ktoś juz przetestował rozwiazanie tej sprawy?
Bardzo prosze o poradę.
Daldow | 2010-06-03 20:16
Porada zawiera zwyczajnie błędne informacje jeśli chodzi o relacje badania technicznego do wypłaty odszkodowania przez TU. Brak ważnego badania technicznego nie może być podstawą do jakiegokolwiek ograniczenia prawa do odszkodowania osobie poszkodowanej w przypadku polisy OC, a regres ubezpieczeniowy miałby rację byty tylko wtedy gdy nie tylko niesprawność pojazdu miała wpływ na powstanie zdarzenia, ale także TU musiałoby udowodnić rażące zaniedbanie ze strony ubezpieczonego. Nie spotkałem się dotychczas ażeby jakikolwiek regres z tego tytułu "utrzymał się". Co do polisy AC - zgodnie z przedmówcą - jest to zależne od ogólnych warunków ubezpieczenia. Obecnie bardziej renomowane TU odchodzą od tego zapisu na rzecz bardziej rozsądnego, mówiącego o tym, że odmowa może nastąpić tylko w przypadku, gdy niesprawność pojazdu miała wpływ na powstanie szkody. Naprawdę warto byłoby zmobilizować autora do zmiany treści tej porady. Jest ona w dużym stopniu błędna, bądź po prostu niewłaściwa.
~Diagnosta | 2010-01-26 02:18
Po 1 policja może wystawić zastępczy dowód do 7 dni ale i może np. dwa dni.
Po 2 to badanie techniczne może się odbyć w dowolnej stacji kontroli pojazdów.
Po 3 stawka za badanie techniczne jest sprecyzowana w ustawie
Pozdrawiam :)
~Kierowca | 2009-02-06 15:53
Spora nieścisłość dotyczy odszkodowania z tytułu OC!
Bez względu na brak ważnych badan technicznych TU jest zobowiązane do wypłaty odszkodowania na podstawie ustawy z 2003 roku!!! OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i odszkodowanie nie podlega dyskusji co do wypłaty (tylko w szczególnych sytuacjach). Jedyne co może grozić sprawcy wypadku, z którego OC jest likwidowana (wypłacana) szkoda to tzw regres - czyli roszczenia TU do właściciela pojazdu (sprawcy wypadku), który nie miał ważnych badań technicznych. Jednak TU musiałoby przed sądem udowodnić iż stan techniczny samochodu miał wpływ na przyczynę kolizji!
Co do ubezpieczenia dobrowolnego czyli AC tutaj oczywiście TU chętnie skorzysta z prawa odmowy wypłaty odszkodowania - zazwyczaj zawartego w postaci odpowiedniej klauzuli w OWU (czyli w umowie ubezpieczeniowej).
Ustawodawca zadbał o to abyśmy mieli pewność (z wyłączeniami - polecam lekturę: USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) że w każdej sytuacji możemy liczyć na odszkodowanie z OC jako poszkodowani bez względu na zaniedbania czy złą wolę sprawcy wypadku.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady