Co się stanie gdy wleję złe paliwo?

shalom  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 3)

Benzyna - zbyt dużo oktanów

To akurat nie stwarza żadnego problemu, no chyba że masz Diesla.

Benzyna - zbyt mało oktanów

Nowoczesne silniki powinny dostosowywać się do rzeczywistej liczby oktanowej, należy jednak zachować ostrożność w wypadku wlania benzyny o niższej (niż zalecana do danego samochodu) liczbie oktanów. Jazdę można kontynuować pod warunkiem nie przeciążania silnika - należy jednak jak najszybciej wlać do baku właściwe paliwo lub ewentualnie dolać dodatek zwiększający liczbę oktanów (powinny być do nabycia na stacjach benzynowych).

Uwaga na dzwonienie w silniku i utratę mocy - w takim wypadku dalsza jazda może okazać się katastrofą dla naszego silnika.

Benzyna zamiast oleju napędowego

To jest katastrofa - jak najszybciej paliwo powinno zostać spuszczone z baku, cały układ powinien zostać przepłukany, a filtry paliwa wymienione. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowoczesnych turbodiesli, w których problemem może być nawet odrobina benzyny. Pod żadnym pozorem nie uruchamiaj silnika!!! Ponoć stare poczciwe diesle są w stanie pojechać z pewną domieszką benzyny, ale osobiście nie ryzykowałbym tego.

Olej napędowy zamiast benzyny

To na szczęście nie jest takim problemem jak w przypadku wlania benzyny do diesla. Jedyne co możemy poważnie zniszczyć to katalizator. W dodatku trudno do benzyniaka wlać olej napędowy ze względu na inną końcówkę pistoleta w dystrybutorze. Po wlaniu oleju napędowego to co może nas spotkać to zakłócona praca silnika (nierówna praca, spadek mocy), problemy z uruchomieniem, samochód może nam wręcz stanąć w środku drogi. Warto więc od razu odholować samochód do serwisu, spuścić paliwo, przepłukać układ i nalać benzyny po czym odpalić silnik i dać mu trochę popracować.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~jackdxfshywfteyro | 2015-02-08 22:58~andzela | 2012-10-23 09:33
Najlepiej nieprzekręcaj kluczyka jak zatankujerz złe paliwo zadzwoń do najblizej stacji zeby ci
pomogli odcholować zlać złe paliwo do końca i wlać odpowiednie jakie powinno być to twego auta a w tedy nic się nie stanie i możesz spokojnie dalej jeżdzić?
Andzela
~adrian | 2012-04-22 13:19
nalałem starego paliwa no i jest lipa
~marek | 2008-04-26 11:24
Piotrek - ja tu widzę, że jest coś o starych dieslach, pytanie do których konkretnie starych diesli zaryzykowałbyś wlewanie benzyny. Takie silniki zanikają nawet na polskim rynku przepełnionym starymi samochodami.
~piotrek | 2008-01-20 16:42
Witam,

o ile artykuł jest ciekamy, można miec zastrzeżenia do fachowosci wiedzy autora. Powszechnie wiadomo ze domieszki benzyny do diesla starego typu (z komora wirowa) sa dostepne a w zimie zalecane.

"By olej napedowy (..) w zimie zachował swoją płynność i filtracyjność także w niskich temperaturach należy do niego dodać:
- naftę do silników lub normalna benzynę bezołowiową (..) w ilości nie wiekszej niz 30%"

Pozdrawiam,
Piotrek

Zobacz kalkulatory