Czy można dolać wodę do chłodnicy

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Czy uzupełnienie płynu w chłodnicy wodą jest dobrym rozwiązaniem?

Drobne ubytki płynu chłodniczego nie muszą świadczyć o problemie z chłodnicą i związane są  zazwyczaj z naturalnym odparowywaniem wody. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na nieszczelność układu chłodniczego (lub zwykłe gapiostwo) poziom płynu spadnie poniżej dopuszczalnego minimum. Czy można wtedy użyć wody?

W wielu okolicznościach może to być najlepsze rozwiązanie:

  1. Uzupełniając płyn w chłodnicy nie powinieneś mieszać dwóch różnych płynów chłodniczych - jeżeli nie masz pojęcia jaki płyn znajduje się w układzie chłodzenia Twojego samochodu to lepiej dolej wodę.
  2. Przy bardzo małych ubytkach płynu chłodniczego uzupełenienie jego poziomu odrobiną wody destylowanej nie powinno w żaden sposób zagrażać silnikowi.
  3. Kiedy zatrzymasz się na środku drogi z przegrzewającym się silnikiem ze względu na brak płynu w chłodnicy, to użycie wody może się okazać jedynym sposobem na dojechanie do najbliższego serwisu.

Pamiętaj jednak, że w każdym wypadku użycie wody zamiast płynu chłodniczego jest rozwiązaniem tymczasowym, które powinno być stosowane w wyjątkowych sytuacjach.

Zima szybko może uświadomić różnicę pomiędzy płynem chłodniczym a wodą. Przy temperaturach poniżej zera woda w chłodnicy łatwo może zamarznąć i doprowadzić do jej uszkodzenia, a w przypadku uruchomienia silnika do jego przegrzania.

Pamiętaj, że jeżeli już dolewasz wody do chłodnicy to używaj wody destylowanej. Zwykła woda zawiera dużo kamienia, który osadzając się w chłodnicy może doprowadzić do jej uszkodzenia oraz np. zatarcia pompy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Jurek | 2016-10-07 22:35
Jeżeli ubytek wynika z parowania, to dolewamy wody destylowanej. Jeśli układ jest nieszczelny, należy dolać płynu.
~Marko | 2015-12-14 14:06
Moim zdaniem to bzdury o tym niemieszaniu 2 różnych płynów. Te nowe doskonale mieszają się z innymi. Ja dolewałem DYNAGEL 2000+ i nie mam problemów przez cały rok, bo nie trzeba go wymieniać co sezon. Zimą czy latem - spisuje się idealnie. Dodam, że zmieniłem go jakieś półtora roku temu.
~paweł | 2015-07-27 12:38
Nigdy, przenigdy żadnej wody! Parowanie i ciśnienie to raz a korozja to dwa.
~amator | 2014-09-11 10:03
plyn ma dodatki przeciw wapienne i przeciw kamienne i nie dopuszcza do odkladania SIE KAMIENIA plynu zmieszanie ze zwykla woda lepiej dzialaja czujniki.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady