Fotelik samochodowy - jak bezpiecznie przewozić dziecko?

rbrys  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 1)

Fotelik powinien być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka - koniecznie właściwie przypięty do siedzeń (idealnie ISOFIX, jeżeli pasami to trzeba zwrócić uwagę czy są one dobrze zapięte i nie są luźne).

Fotelik powinien mieć atest oznaczony literą T lub E.

Najbardziej bezpiecznym miejscem dla dziecka w samochodzie jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie. Montując fotelik trzeba pamiętać o poduszkach powietrznych - nie powinniśmy montować fotelika przy aktywnej poduszce powietrznej (zazwyczaj można takie wyłączyć, lepiej się upewnić).

Do 4 roku życia najbezpieczniej jest także przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, ponieważ w razie wypadku fotelik przejmuje dużą część siły uderzenia. 

Dziecko powinno mieć także dobrze dopasowane pasy fotelika, tak, aby nie były zbyt luźne.

Z nosidełkiem / fotelikiem z przodu należy zwrócić uwagę, aby dziecko było jak najdalej od deski rozdzielczej. 

Trzeba też pamiętać, że głowa małego dziecka jest bardzo ciężka w stosunku do reszty ciała i dlatego wymaga też stosownego zabezpieczenia. Do 9 miesiąca należy używać nosidełek, a dziecko powinno jeździć w pozycji bardziej na leżąco.

Jeżeli głowa dziecka wystaje ponad krawędź nosidełka/fotelika, to znaczy że jest już za mały i należy go zmienić.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~Andzia | 2009-08-29 16:16
też go mam tyle ze jego użytkowniczką stała się moja córcia ;) co prawda na początku miałam problem z zapinaniem tych pasów po wsadzeniu Weronisi do niego ale teraz uważam ze warty był swojej ceny ;) po pierwsze mała mi się w nim tak nie poci jak we wcześniejszym po drugie jestem spokojna o jej bezpieczenstwo a po trzecie nie lamie sobie przy nim paznokci hehe :P cud miód jak to się mówi jak dla mnie ;)
~Kama | 2009-08-24 21:40
Tak, ten fotelik w odróżnieniu od tego słynnego polskiego patentu z opływowym fotlikiem udało sie opatentować i rozpoczać seryjnąprdukcję - w rosji i w niemczech (o dziwo) robi forrorę w Polce niestey jest jeszcze nieznany. A pasy są naprawdę nietpowe i o wiele bezpieczniejsze. Na tyle, ze mój syn w nim właśnie jeździ.
~moko | 2009-08-19 19:17
a tak, ja widzialam program o produkcji tego fotelika, niezly patetnt musze przyznac-rewelacja dla chlopakow.
jak to sie mowi Polak potrafi:)

polecam
~Bosy | 2009-08-12 22:45
To ten nasz polski czarny kon eksportowy? Wiem, że u nas produkuje się jakiś super-hiper fotelik z jakimś nietypowymi pasami - to chyba to?
~Matkax2 | 2009-08-11 22:10
A ja mam 2 dzieci i starsze właśnie przesadziliśmy na Ramatti Formulę z pasami krzyżowymi. Rewelacja

Najnowsze porady