Muzyka - w czym pomaga, a w czym przeszkadza

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Muzyka dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie, m.in.: wspomaga system odpornościowy, poprawia nastrój, obniża poziom lęki i depresji, a także wspomaga zdolności językowe. Słuchanie muzyki pomaga w wielu dziedzinach życia, ale czasami może przeszkadzać.

Słuchanie muzyki

Muzyka wzmacnia pamięć i koncentrację

Klasyczna muzyka poprawia pamięć i wyobraźnię przestrzenną a to za sprawą tego, że pod wpływem jej dźwięków zwiększa się poziom katecholamin oraz serotoniny - neuroprzekaźników biorących udział w procesie uczenia się. Ponadto, słuchanie muzyki instrumentalnej we wczesnym dzieciństwie dobrze wpływa na rozwój zdolności matematycznych - utrwala proces zapamiętywania, gdyż stymuluje układ limbiczny będący emocjonalnym centrum mózgu. Muzyka barokowa largo czy andante uwalnia od stresu i pomaga w koncentracji. Poza tym, spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki czemu odzyskuje ono normalny rytm. Dodatkowo, w kojących i pogodnych utworach barokowych można odnaleźć skrzypce, harfy i gitary, których wysokie częstotliwości naładują baterie mózgu.

Muzyka wspomaga proces uczenia się

Niektórym osobom słuchanie muzyki pomaga podczas czytania lub nauki języków obcych. Muzyka poprawia samoocenę i kreatywność, a także rozwija zdolności percepcyjno-motoryczne, psychosomatyczne oraz kompetencje społeczne. Studenci słuchający muzyki klasycznej są bardziej ożywieni intelektualnie, mają większe zdolności twórcze oraz wyższe poczucie własnej wartości.

Muzyka o odpowiednim natężeniu spaja obie półkule mózgu i wprowadza w stan równowagi a to ułatwia m.in.: przyswajanie wiedzy. Ale już zbyt natarczywe brzmienia działają niczym hałas uliczny - "zmulają" mózg, przez co pamięć i koncentracja pracują słabiej.

Muzyka zwiększa wytrzymałość fizyczną

Muzyka odrywa od bólu i zmęczenia, podnosi nastrój, a także zwiększa wydajność. Przy muzyce można zapomnieć o wykonywanym wysiłku fizycznym i dzięki temu pokonać więcej kilometrów czy wykonać bardziej intensywny trening. Muzyka nadaje rytm i motywuje, a nawet zmniejsza poczucie samotności - w przypadku osób ćwiczących w pojedynkę. Muzyka pomaga w uprawianiu wielu dyscyplin sportowych, m.in.: w boksie - zawodnicy wchodzą na arenę walki przy dźwiękach wybranego przez siebie utworu. A w dyscyplinach takich jak: łyżwiarstwo figurowe czy gimnastyka artystyczna, muzyka jest integralną częścią występów.

Słuchanie muzyki podczas uprawiania sportu czasami może jednak przeszkadzać a nawet być niebezpieczne, np.: podczas biegania ze słuchawkami na uszach - nie słychać wówczas, co dzieje się dookoła, zwłaszcza jeśli biega się po ulicach lub ścieżkach dla pieszych. Warto samemu sprawdzić, czy muzyka w takich sytuacjach pomaga czy może przeszkadza i ogranicza kontakt z otoczeniem.

Muzyka jest lekarstwem na różne dolegliwości

Zastosowanie muzyki pomaga w leczeniu różnorodnych zaburzeń, m.in.: dysleksji i autyzmu. Coraz częściej w leczeniu takich schorzeń jak: migrena, nerwica, depresja czy uzależnienia, stosuje się muzykoterapię. Muzyka ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia (podwyższa lub obniża puls) oraz na układ pokarmowy i oddechowy. Odpowiednio dobraną muzykę stosuje się w łagodzeniu bólu, ale też w czasie zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych oraz w położnictwie i ginekologii. Oddziaływanie muzyką wykorzystywane jest również w chorobach psychosomatycznych, a także w rehabilitacji narządów ruchu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~ikaassssx | 2015-01-11 18:59
Dokladnie tak

Najnowsze porady