Jak uczyć się angielskiego metodą V. Birkenbihl?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Metoda V. Birkenbihl porównywana jest do naturalnego procesu, w jaki nabywamy umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. Ucząc się tą metodą, nie musimy "wkuwać" zasad gramatycznych czy słówek na pamięć - cała nauka odbywa się w sposób dla przyjazny i bezstresowy.

Metoda V. Birkenbihl składa się z następujących etapów:

1. Dekodowanie

Opiera się na pracy dr. Teichmanna, który twierdził, że języka obcego należy uczyć się poprzez dekodowanie. Podczas pierwszego etapu dostajemy anglojęzyczny tekst, pod którym znajduje się dosłowne tłumaczenie. Naszym zadaniem na tym etapie jest przeczytanie i przetłumaczenie tekstu w taki sposób, aby wiedzieć o czym on jest.

2. Aktywne słuchanie

Punkt oparty jest na pomyśle V. Birkenbihl. Ułatwia szybkie zapamiętywanie słownictwa i struktur gramatycznych. Drugi etap polega na aktywnym słuchaniu nagrania tekstu z kasety, z równoczesnym śledzeniem tekstu pisanego. Podczas tego etapu łączymy dźwięki z ich znaczeniem.

3. Bierne słuchanie

Inaczej słuchanie nieuważne, bo tak by je można określić. Słuchając i jednocześnie zajmując się czymś niezwiązanym z nauką, np.: sprzątaniem, zmywaniem nauczyć, itp., pozwalamy umysłowi koncentrować się na tych fragmentach tekstu, które sam uzna za stosowne. Na tym etapie nie unikamy słuchania tekstu, ani nie koncentrujemy się na nim - osłuchujemy się z językiem jak najwięcej. Jeśli poczujemy zmęczenie, będzie to oznaka, że ciągłe słuchanie nowego języka stanowi dla naszego mózgu wysiłek. Nie powinniśmy jednak zaprzestawać kontynuowania nauki, bo zmęczenie samo będzie się zmniejszać (przecież słuchanie języka ojczystego nas nie męczy).  

4. Mówienie

Ten punkt jest zgodny z najnowszymi zaleceniami nauczania - po oswojeniu się z obcymi dźwiękami, możemy zacząć je naśladować. Czwartym i ostatnim etapem metody V. Birkenbihl może być mówienie, czytanie lub pisanie w języku obcym. To, którą z pośród tych trzech umiejętności wybierzemy, zależy od nas.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1