Hotelowe gwiazdki - poznaj ich znaczenie

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Lokalizacja, standard usług, wyposażenie - to tylko niektóre czynniki, decydujące o przyznawaniu hotelom tzw. gwiazdek. Poniżej przedstawiamy różnice między poszczególnymi kategoriami hotelowymi.

1 gwiazdka 1 gwiazdka

Nawet hotele jednogwiazdkowe muszą oferować gościom możliwość płatności kartą, dostęp do zimnej i ciepłej wody, telefonu i faksu (dostępnego w recepcji). Muszą również zapewniać miejsce parkingowe. W pokojach znajduje się łóżko, szafa i szafka nocna oraz umywalka (łazienka może być na korytarzu); każdy gość powinien znaleźć przynajmniej jeden ręcznik, a obsługa musi wymieniać pościel i ręczniki co 3 dni albo na życzenie klienta.  

2 gwiazdki 2 gwiazdki

Dwie gwiazdki, oprócz powyższych wygód zapewniają również dostęp do Internetu - w pokojach lub specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych. Ponadto, hotele tej kategorii muszą wyposażyć każdy pokój w radio. W cenę noclegu wliczona jest wymiana pościeli (2 razy w tygodniu). W hotelu znajduje się także niewyszukana restauracja i mała sala spotkań.

3 gwiazdki 3 gwiazdki

Hotele tej kategorii oferują większe pokoje z ładną łazienką, TV, telefonem i klimatyzacją. Zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, materiały piśmiennicze oraz woda butelkowana w ilości odpowiadającej liczbie osób w pokoju to standard. Sprzątanie oraz wymiana pościeli i ręczników należy do codziennych obowiązków personelu. Goście mają do dyspozycji siłownię i centrum odnowy, a także dwie sale konferencyjne odpowiednie dla organizacji szkoleń. W hotelu znajduje się również dobrej klasy restauracja.

4 gwiazdki 4 gwiazdki

Cztery gwiazdki gwarantują wszystko to, co powyżej a także dostęp do parkingu strzeżonego i najświeższej prasy. Goście mają możliwość skorzystania z usług kwiaciarni. W klimatyzowanych pokojach znajduje się lodówka lub barek oraz suszarka do włosów. Ponadto, obiekt posiada dobrze wyposażone centrum biznesowe, sale konferencyjne, dwie restauracje, bar, klub nocny, centrum odnowy, siłownię, często także basen.

5 gwiazdek 5 gwiazdek

Hotele tej kategorii oferują wszystko co wyżej, z tym że pokoje dodatkowo wyposażone są w sejf i wagę. Większa liczba gwiazdek jest zależna również od wielkości pokoi: od 8 m2 w hotelach jednogwiazdkowych do co najmniej 14 m2 - w pięciogwiazdkowych (minimalna powierzchnia pokoju 2-osobowego).

Powyżej 5 gwiazdek

Hotelem o standardzie wyższym, niż pięciogwiazdkowy Burj Al Arab w Dubaju (jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie). Tam na gości czekają kilkusetmetrowe i kilkupiętrowe apartamenty z pozłacanymi elementami wnętrz oraz płatkami złota na pożywieniu, a także osobiści kamerdynerzy, ochroniarze, pokojówki i kucharze. W budynku znajduje się kilka restauracji, dwa baseny, pokoje z hydroterapią i masażami, solarium, sauna i jacuzzi, studio fitness, muzeum, biblioteka, a nawet kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową.

Ta sama liczba gwiazdek nie zawsze oznacza taki sam standard hoteli w różnych miejscach na świecie.

Masz wątpliwości co do rodzaju wyżywienia w hotelu? Przeczytaj poradę Co oznaczają skróty AI, FB, HB, BB, OV, ZPR przy oznaczeniach wyżywienia w hotelach?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady