7 najczęściej popełnianych błędów przez kandydata na rozmowie

jobbaloon  |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Czy przyczyną może być właśnie rozmowa kwalifikacyjna? Co robimy źle? Dlaczego pracodawcy wybierają innych? Na to pytanie odpowiedzi szuka bardzo wiele osób. Postaram się zatem przybliżyć to, co najczęściej odpycha pracodawcę od naszej kandydatury. Bywa, że są to rzeczy banalnie proste o których nawet byśmy nie pomyśleli. Rozmowa musi być przemyślana, a kandydat odpowiednio przygotowany. Zobaczmy zatem co najczęściej robią kandydaci, czego pracodawca nie jest w stanie znieść.

 

1. Brak punktualności.

Wydaje się to banalne, ponieważ zawsze na spóźnienie mamy setki, a nawet tysiące wytłumaczeń. Awaria tramwaju/samochodu, chora rodzina, brak zegarka. Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Warto sprawdzić dużo wcześniej godziny kursujących autobusów, mapę, plan dojazdu. Dzięki temu szybko obliczymy ile czasu będziemy potrzebować na dojechanie do właściwego miejsca. Zawsze lepiej być wcześniej, niż się spóźnić! A jeśli stwierdzimy, że jednak nie jest to oferta dla nas, koniecznie poinformujmy o tym telefonicznie.

 

2. Kłamstewka.

Na rozmowie kwalifikacyjnej pracownicy chcą pokazać się od jak najlepszej strony. Dlatego często przypisują sobie rolę, których tak naprawdę nie odgrywali. Wyolbrzymianie swoich sukcesów nie jest dobrym pomysłem. Pracodawca bardzo szybko zweryfikuje informację, chociażby dzwoniąc do poprzednich pracodawców i współpracowników. Osoba przeprowadzająca rozmowę bardzo szybko zorientuje się, jeśli zaczniemy naginać rzeczywistość. Dlaczego nie warto? W pierwszych dniach pracy, pracodawca na pewno będzie chciał wykorzystać, a przede wszystkim sprawdzić nasze możliwości. I wszystko stanie się jasne.

 

3. Brak znajomości własnego CV.

CV zawiera mnóstwo informacji – miejsca zatrudnienia, daty, szkolenia. Warto przed rozmową wszystko dokładnie sobie przypomnieć. Pracodawca na pewno zapyta nas o niektóre szczegóły. Nie musimy znać go na pamięć zdanie w zdanie. Przypomnijmy sobie jak przebiegała praca na danych stanowiskach, co robiliśmy, za co byliśmy odpowiedzialni.

 

4. Brak wiedzy o przyszłej pracy.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy wiedzieć na jakie stanowisko aplikujemy. Zwykle w ogłoszeniu o pracy dokładnie widzimy jakie są obowiązki, zarobki, wymagania. Bardzo często pracodawca nie wybiera pracownika z powodu małej lub zerowej wiedzy o firmie. Musimy pokazać, że zależy nam na pracy i interesujemy się firmą w której chcemy pracować.

 

5. Savoir – vivre.

Zachowanie się jest bardzo ważne. Pracownicy bardzo często ignorują zasady, przez co mają coraz mniejsze szanse otrzymania pracy. Nie wypada pytać o zarobki! To pracodawca powinien zaoferować pensję lub zapytać o nasze wymagania finansowe. Ustalajmy zasady kontaktu, bądźmy czynni, nie bierni.

 

6. Długość wypowiedzi.

Odpowiadajmy na pytania rekrutera, nie unikajmy ich. Dokładnie przygotujmy się do pytań, które mogą nam zostać zadane podczas ubiegania się o dane stanowisko.

 

7. Negatywne opinie o pracodawcach.

Mówienie negatywnie o poprzednich pracodawcach na pewno nie przyczyni się do naszego zatrudnienia. To nielojalność, która wiąże się z automatycznym odrzuceniem kandydatury.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Ania | 2020-02-28 13:31
wykorzystałem te porady i dostałem pracę przez portal pracy https://www.gowork.pl/ , mało jest artykułów obiektywnie napisanych
~Znafca | 2015-03-28 22:17
Tekst ma zwykle sens ale jest niedorobiony.Co do 7 punktu mam wątpliwości ale to zależy od szeczegółów.Generalnie w skrócie opisy bym zawarł w braku u kandydata-kultury i przyzwoitosci ,dyscypliny oraz wylewności słownej .Ja mam znacznie wyższe wymagania i jest ich sporo więcej.A po dyskwalifikacji kandydata zadbałbym o to aby miał poczucie że kula po wniknieciu do jego czaszki zacznie szukać mózgu.Dodam że częstym wymogiem jest to aby pracownik nie był zbyt mądry aby nie wygryzł szefa z posady.

Najnowsze porady