Jak znaleźć pracę?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Czasy, kiedy praca była dostępna "od ręki" dawno minęły. Dzisiaj trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu i cierpliwości, aby znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie.

Metody poszukiwania pracy

Urzędy Pracy

Są coraz mniej popularne, ale i tak w pewnych branżach nadal skuteczne. Dzięki zarejestrowaniu się w pośredniaku, istnieje możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Ponadto, urząd pracy może wysłać osobę bezrobotną na staż pracy, który z kolei daje szansę zatrudnienia na stałe. Adresy powiatowych urzędów pracy można znaleźć na stronie internetowej www.praca.gov.pl.

Agencje doradztwa personalnego

Prowadzą własną bazę danych, pomagają w napisaniu dobrego CV i listu motywacyjnego, a także doradzają właściwy kierunek poszukiwania pracy. Większość agencji zatrudnienia posiada swoje strony internetowe, które na ogół zawierają oferty pracy i umożliwiają pozostawienie swoich danych.

Biura Karier

Działają w wyższych uczelniach i prowadzą głównie działalność informacyjną, szkoleniową oraz badawczą. Pomagają młodym ludziom w sprecyzowaniu planów zawodowych, informują o ofertach pracy stałej i dorywczej, praktykach, stażach oraz wyjazdach zagranicznych. Można również brać udział w warsztatach, szkoleniach, konferencjach lub spotkaniach z firmami, organizowanych przez Biura. Warto odwiedzić takie miejsce jeszcze w trakcie studiów.

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Jest to coraz popularniejsza forma poszukiwania pracy. Bezrobotny wybiera firmę, w której chciałby pracować i przesyła lub osobiście dostarcza swoją aplikację. Aby dotrzeć do odpowiedniego pracodawcy warto stworzyć własną sieć kontaktów, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości: znajomych z dzieciństwa, ze szkoły, ze studiów; kolegów z wojska, z pracy; sąsiadów, przyjaciół, rówieśników, podwładnych, przełożonych. Stosując ten sposób można wykorzystać książkę telefoniczną lub bazę firm. Trzeba wysłać naprawdę dużo CV, aby znaleźć posadę.

Targi pracy

Udział w targach pracy ogólnych, jak i branżowych jest doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z firmą. Udając się na takie spotkanie, należy zabrać ze sobą uaktualnione i profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne. Na targach pracy można się zorientować, jakiego rodzaju stanowiska firmy oferują, jakie stawiają wymagania i jak przebiega proces rekrutacji.

Ogłoszenia prasowe

Na rynku istnieje wiele wydawnictw zajmujących się ogłoszeniami o pracę lub wydających specjalny dodatek z ofertami. Zawierają one również informacje o pojawiających się inwestycjach bądź rozwijających się branżach. Z nich najłatwiej uzyskać wiadomości o lokalnym rynku zatrudnienia. Trzeba pamiętać, że na jedno ogłoszenie w gazecie ogólnokrajowej może odpowiedzieć nawet kilkaset osób. Warto się postarać i napisać naprawdę dobry list motywacyjny. Praca jest towarem, takim samym jak każdy inny - trzeba umieć się "sprzedać".

Internet

Wraz z rozwojem technologii, Internet stał się ogólnodostępną i niezwykle popularną metodą poszukiwania zatrudnienia. Nieocenionym źródłem ofert pracy są specjalne internetowe serwisy, w których można znaleźć: informacje o tendencjach na rynku pracy i metodach poszukiwania, oferty praktyk i staży, a także szkoleń w kraju i za granicą. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "praca", aby po chwili wyświetliły się liczne strony o tej tematyce. W wielu obszarach zawodowych ciekawym rozwiązaniem dla osób szukających pracy jest korzystanie z forów internetowych. Coraz częstszą metodą przekazywania potencjalnym pracodawcom informacji i swojej osobie jest również zaistnienie w społeczności internetowej, tzw. networkingowej. Należy umieścić na jednym lub wielu z portali swoją aplikację. Najbardziej profesjonalną i jednocześnie największą jest strona www.linkedin.com, a jej polskim odpowiednikiem www.goldenline.pl. Dużym udogodnieniem dla pracodawców są powstające w Internecie bazy CV - najbogatszą ofertę posiadają serwisy: www.pracuj.pl oraz www.jobpilot.pl.

Znajomi i rodzina

Szukając zatrudnienia, nie trzeba skupiać się tylko i wyłącznie na przeglądaniu ogłoszeń prasowych czy serwisów internetowych z ofertami pracy. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów poszukiwania pracy jest wykorzystanie kontaktów prywatnych. Warto więc popytać w swoim otoczeniu, czy przypadkiem ktoś nie słyszał o jakiejś ciekawej ofercie. Znalezienie pracy z polecenia jest o wiele łatwiejsze, niż samodzielne "przecieranie szlaków".

Własna firma

Jednym ze sposobów znalezienia pracy jest rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie ma swoje dobre strony, przede wszystkim gwarantuje dużą swobodę w organizacji czasu pracy, korzystny system rozliczeń podatkowych i brak bezpośredniego przełożonego. Podstawą prowadzenia własnej firmy jest jednak dobry pomysł i świetna organizacja. Trzeba mieć na względzie dużą odpowiedzialność finansową oraz prawną.

Przydatne adresy:

  • www.praca.onet.pl
  • www.praca.wp.pl
  • www.praca.interia.pl
  • www.pracuj.pl
  • www.praca.gov.pl
  • www.jobpilot.pl
  • www.careerjet.pl
  • www.wakat.com.pl

Aby znaleźć pracę, trzeba być aktywnym i wykorzystywać różne metody poszukiwania. Każde spotkanie z potencjalnym pracodawcą warto potraktować jako nowe doświadczenie i naukę na przyszłość. Zamiast zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, należy cierpliwie dążyć do celu - tylko w ten sposób można osiągnąć sukces.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady