Oświetlenie w pracy - jasna strona pracy biurowej

inplusPR  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Właściwe oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort i efektywność pracy, zwłaszcza, gdy większą część dnia spędzamy przed komputerem. Szukając funkcjonalnych rozwiązań, wcale nie musimy rezygnować z estetyki i nowoczesnego wzornictwa.

Oświetlenie w biurze w pracyO wygodę naszej pracy powinien zadbać właściciel firmy. Zobowiązuje go do tego norma  (PN-EN 12464-1). Zawarte w niej wymagania definiują podstawowe zasady oświetlania stanowisk pracy. Mają one zapewnić dobre widzenie i komfort pracy, decydujące o koncentracji i efektywności pracownika. Oświetlenie ma także zdecydowany wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dobre światło, czyli jakie?

Dla naszego organizmu najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Zapewnia optymalne widzenie, pobudza organizm do aktywności dodając energii. Dlatego przy aranżacji wnętrza dobrze jest gdy stanowiska pracy znajdują się jak najbliżej okien, najlepiej prostopadle do nich. Jednak popołudniami, zimą lub w pochmurne dni jesteśmy zmuszeni korzystać ze światła sztucznego. - W pomieszczeniach biurowych sprawdzają się wszelkie sposoby oświetlenia pod warunkiem właściwego zaprojektowania instalacji. Dobry komfort widzenia daje oświetlenie pośrednio - bezpośrednie, zrealizowane za pomocą właściwie dobranych i sensownie umieszczonych we wnętrzu opraw - tłumaczy Adam Gołąb, ekspert ds. efektywności energetycznej w firmie Trilux Polska. - Warto też pamiętać, że obowiązująca w zakresie oświetlenia stanowisk pracy norma określa wymagania minimalne, wśród których zazwyczaj za istotne i kontrolowane uznaje się  średnie natężenie oświetlenia i jego równomierność oraz barwę światła i zdolność oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Nie są to jednak jedyne kryteria decydujące o dobrym oświetleniu. Właściwy dobór opraw oświetleniowych, uwzględnienie kierunków padania światła, dostosowanie ilości światła do pory dnia to także ważne, lecz nadal nie wyczerpujące zagadnienia oświetlenia, elementy.

Efektywnie i estetycznie

- Ze względu na zróżnicowany asortyment produktów oraz rozmaitość pomieszczeń nie ma generalnej recepty dla oświetlenia biur. Projekt pozostaje zatem kwestią indywidualną - zaznacza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Poza spełnieniem wymagań ilościowych normy PN-EN 12464-1, ekspert zwraca także uwagę na kryteria jakościowe oświetlenia, zależnego m. in. od odpowiedniego usytuowania stanowisk biurowych i ich wyposażenia, możliwości dopasowania oświetlenia sztucznego do zmieniającego się w czasie dnia i pory roku oświetlenia dziennego. Dlatego ważna jest bezpośrednia współpraca projektanta oświetlenia ze specjalistą od aranżacji wnętrz, która zapewni nie tylko spełnienie wymagań norm ale także stworzy dobry klimat
w pomieszczeniu, umożliwi np. wprowadzenie do wnętrza iluminacji uzupełniającej, zwiększającej komfort widzenia i akcentującej elementy dekoracyjne.

Obecnie wymaga się pomysłowych rozwiązań, które stymulują kreatywność i dają możliwości podkreślenia charakteru firmy. Pomocne mogą być nowe oprawy oświetleniowe z LED, dające wiele swobody przy tworzeniu nowatorskich wnętrz. LEDy, do niedawna używane do barwnej dekoracji wnętrz dostępne są już jako źródła światła białego. - Ich niewielki rozmiar ułatwia kształtowanie wiązki światła i konstruowanie różnych form opraw oświetleniowych, są wielokrotnie bardziej efektywne od żarówek
i bardzo trwałe
- dodaje Adam Gołąb z firmy Trilux Polska. Ponadto są doskonale sterowalne, dzięki czemu można łatwo regulować ilość światła na stanowiskach pracy.

Główny trend - energooszczędność

Aranżując miejsce pracy, oprócz estetyki powinniśmy brać pod uwagę także koszty eksploatacji. Diody elektroluminescencyjne (LED) to źródła energooszczędne, wydajne
i trwałe. - Gwarantowany przez dobrych producentów okres użytkowania LED to przynajmniej 50 tysięcy godzin, czyli 50 razy więcej niż zwykłej żarówki - wylicza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Po tym okresie diody nie przestają działać, zmniejsza się tylko ilość emitowanego przez nie światła. - Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne a ich światło nie pulsuje, zatem nie męczą naszego wzroku. Zastosowanie technologii LED pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 60%, udowadniając, że estetyka, funkcjonalność i energooszczędność mogą się uzupełniać.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~ola | 2013-03-12 11:35
pracuję 8-9 h dziennie i mam tylko sztuczne światło, bez okna i powietrza, drzwi. Jest to wydzielone miejsce z korytarza na biuro o wymiarach 2x1,5 czy w tej sytuacji nie powinnam pracowac krótszym wymiarze czasu?

Najnowsze porady