Toksyczny szef - jak z nim pracować?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Niszczy podwładnych psychicznie i fizycznie, jest arogancki, lubi przenosić winę na innych i bardzo mocno trzyma się wyznawanych poglądów - toksyczny szef, bo o nim mowa potrafi zamienić każdy dzień pracy w koszmar. Możliwości radzenia sobie z toksycznym szefem jest co najmniej kilka, nie zawsze jednak pracownik jest w stanie je dostrzec. Stres i zmęczenie sprawiają, że łatwiej jest unikać tematu aniżeli próbować go podjąć.

Jeśli masz podobny problem ze swoim szefem - toksycznym szefem, powinieneś bardziej koncentrować się na swojej pracy a nie na przełożonym. Nie zwracaj uwagi na jego wrogie spojrzenia czy niemiłe komentarze pod Twoim adresem. Rób swoje, myśl o zadaniach które już wykonałeś i o tych które pozostały jeszcze do zrobienia. Wykonuj swoją pracę jak najlepiej potrafisz, żeby szef nie mógł Ci zarzucić braku odpowiedniej wiedzy czy niekompetencji. Prawdopodobnie nie wpłynie to w żaden sposób na zmianę jego zachowania, ale przynajmniej Ty nie będziesz miał sobie nic do zarzucenia. Nie spoufalaj się z takim przełożonym, utrzymuj z nim relacje ale wyłącznie na gruncie zawodowym. Często ta negatywna energia, którą toksyczny szef rozsiewa wokół siebie, wynika z kłopotów rodzinnych; nie są to jednak Twoje problemy i nie musisz tego wysłuchiwać. W ten sposób często powstają nieprzyjemne plotki - wystrzegaj się bycia ich autorem. Nie poddawaj się złym emocjom swojego szefa. Mimo wszystko bądź optymistycznie nastawiony do ludzi i zachowuj się tak, jakby problemy z życia prywatnego szefa w ogóle Cię nie interesowały.

Jeżeli jesteś na tyle odważny aby porozmawiać oko w oko z toksycznym szefem, pamiętaj żeby się nie kłócić, nie używać wulgaryzmów i nie grozić mu np.: zwolnieniem się z pracy. Powiedź przełożonemu co Ci najbardziej przeszkadza i jaką masz dalszą wizję pracy w tej firmie. Być może podzielenie się własnymi przemyśleniami i uwagami zmieni choć trochę jego negatywne nastawienie do Ciebie. W każdym bądź razie decydując się na rozmowę z szefem, próbuj dojść do porozumienia i znalezienia właściwego rozwiązania problemu (być może jest coś takiego w Twoim zachowaniu, co wzbudza złość i niezadowolenie szefa a Ty nawet o tym nie wiesz). Często bywa tak, że pracownicy obgadują szefa za jego plecami, śmieją się z niego a on widząc to, ale nie potrafiąc wyjaśnić takich sytuacji indywidualnie, próbuje w pewnym sensie odegrać się i poniża Cię przy całym zespole, np.: poprzez nieprzyjemne komentarze na Twój temat albo zmuszanie Cię do pracy po godzinach.

Cokolwiek byś nie zrobił, toksyczny szef nie zmieni swojego postępowania z dnia na dzień - ale szczera rozmowa nikomu nie zaszkodzi i na pewno da mu wiele do myślenia. Istnieje też prawdopodobieństwo, że po takiej rozmowie zaczniesz całkiem inaczej patrzeć na swojego szefa i mniej się stresować w kontaktach z nim. Jeśli jednak szef będzie nadal robił wszystko, żeby za wszelką cenę zatruć Ci życie, może powinieneś zastanowić się nad złożeniem wypowiedzenia i odejściem z firmy. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale czasami jedyne aby przerwać męczarnię.     

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady