Kradzież tożsamości - poznaj zagrożenia

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kradzież tożsamości to inaczej bezprawne wchodzenie w posiadanie cudzych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, data urodzenia, pesel, numer karty kredytowej itp. Dane te najczęściej wykorzystywane są w celu uzyskania korzyści majątkowej, np. wyłudzenie kredytu czy wynajęcie lokalu służącego do przechowywania kradzionych towarów, oczywiście na nazwisko ofiary.

Sposoby na kradzież tożsamości

TożsamośćKontrolowanie komputera ofiary

Najczęściej stosowaną metodą kradzieży danych osobowych są zaawansowane programy, dzięki którym hakerzy mogą śledzić wszystkie czynności, jakie wykonujesz na swoim komputerze, podłączonym do sieci. Złodziej nie tylko ma dostęp do przechowywanych przez Ciebie informacji, ale też może je modyfikować i dowolnie z nich korzystać. Jest w stanie dotrzeć nawet do wszystkich haseł, jak wprowadzasz do systemu.

Phishing

Metoda ta polega na wyłudzaniu poufnych danych za pomocą socjotechniki. Złodziej, podając się za różnego rodzaju instytucje (banki, operatorów sieci telefonicznej, sklepy internetowe, itd.), wysyła do swoich ofiar e-maile prosząc o aktualizację danych osobowych. Wówczas możesz nieświadomie paść ofiarą przestępstwa i dobrowolnie podać wszystkie najważniejsze informacje o sobie.

Pharming

W tym przypadku oszust prosi o podanie swoich danych osobowych, odsyłając ofiarę do stron, które z pozoru mogą wydawać się na właściwe strony banków lub innych instytucji. Przestępstwo może być dokonane np.: poprzez wprowadzenie wirusa do oprogramowania Twojego komputera - wówczas system przekierowuje Cię na fałszywy adres, bez Twojej wiedzy.

Skipping

To nic innego, jak szukanie poufnych danych w śmieciach ofiary. A można tam znaleźć przeróżne rzeczy, m.in.: niezniszczone rachunki i wyciągi z kont bankowych. To pozwala złodziejowi w bardzo łatwy sposób wejść w posiadanie niezbędnych informacji o Tobie.

Shoulder surfing (zaglądanie przez ramię)

Kiedy rozmawiasz przez komórkę w miejscu publicznym albo płacisz kartą w sklepie, też możesz stać się ofiarą przestępstwa. Złodziej zdobywa poufne dane, przysłuchując się Twojej rozmowie, np.: z pracownikiem banku. Może również stać za Tobą w kolejce do kasy i przyglądać się, jak płacisz kartą. Uważaj szczególnie przy wypełnianiu wszelkich formularzy sklepowych, chociażby związanych z uzyskaniem promocji na zakupy - złodziej w ten sposób może podejrzeć wszystkie Twoje dane, również hasło dostępu do strony internetowej sklepu.

Wyłudzanie danych osobowych

Nawet pozorne działania, typu rzekome zainteresowanie Twoim CV w celu zatrudnienia, mogą być świetnym sposobem na uzyskanie, a w rzeczywistości wyłudzenie, niezbędnych informacji o Tobie.

W większości powyższych przypadków to właśnie człowiek swoim nierozważnym postępowaniem prowokuje złodziei. Aby uniknąć kradzieży tożsamości, powinieneś bardzo ostrożnie zarządzać danymi o sobie.

Zagrożenia wynikające z kradzieży danych osobowych

Złodziej, będąc w posiadaniu Twoich danych może m.in.: okraść Cię ze środków zgromadzonych na koncie bankowym, założyć konto kredytowe i korzystać z udostępnionych w ten sposób pieniędzy. Może także posłużyć się Twoją obecną kartą kredytową. Zebrane informacje pozwolą nawet zaciągnąć kredyt, np.: mieszkaniowy.

Złodziej tożsamości może podpisywać w Twoim imieniu różnego rodzaju umowy, chociażby na dostawę usług telekomunikacyjnych. Skradzione dane pozwolą mu także kontaktować się z władzami porządkowymi.

Ochrona przed kradzieżą tożsamości

Nie tak łatwo ustrzec się przed tym zjawiskiem, bo jest to dość skomplikowany proces. Przede wszystkim powinieneś:

  • zabezpieczyć swój komputer dobrym programem antywirusowym;
  • z dużą ostrożnością podawać swoje dane osobom trzecim oraz w Internecie;
  • zachować szczególną czujność w podejrzanych sytuacjach, np.: podczas wywiadu z ankieterem, który prosi Cię o podanie numer PESEL;
  • dobrze pilnować dokumentów osobistych oraz kart płatniczych.

Dowiedz się także, co robić w przypadku kradzieży dokumentów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady