SŁOWNIKI

Cykl menstruacyjny

Oznaka prawidłowego działania układu rozrodczego u dojrzałej kobiety. Cykl miesiączkowy zachodzi z różną częstotliwością, najczęściej wynosi ok. 28 dni (początek - pierwszy dzień krwawienia, zaś koniec - dzień przed kolejną miesiączką). Cały cykl możemy podzielić na cztery fazy:
  1. Menstruacja - okres niepłodny, podczas którego dochodzi do złuszczenia się nabłonka macicy i krwawienia, które trwa średnio 4 dni.
  2. Faza folikularna - podczas jego trwania dochodzi do rozwoju komórki jajowej w jajniku (czasem pokrywa się z etapem menstruacyjnym). Czas trwania fazy folikularnej to ok. 9 dni, w zależności od długości cyklu. Koniec tego etapu przypada na owulację czyli okres płodny w cyklu.
  3. Owulacja - okres płodny przypadający na ok. 14 dzień cyklu menstruacyjnego (28-dniowego). Wzrwasta temperatura ciała kobiety i zwiększa się ilość śluzu wydzielanego z pochwy (śluz płodny). Koniec tego etapu wiąże się z obumarciem komórki jajowej po ok. 1-2 dobach od owulacji, oczywiście jeśli nie nastąpiło zapłodnienie
  4. Faza lutealna (poowulacyjna) - występuje po jajeczkowaniu i jest okresem niepłodnym w cyklu menstruacyjnym (komórka jajowa nie jest już zdolna do zapłodnienia). Zmniejsza się wówczas ilość śluzu oraz jego konsystencja a temperatura ciała kobiety powraca do normy. Faza lutealna kończy się dzień przed kolejnym krwawieniem.

Tagi