SŁOWNIKI

Dni płodne

Płodność zaczyna się w momencie, gdy pojawia się pierwsza miesiączka, zazwyczaj w wieku 11-15 lat a kończy około 50 roku życia. Dni płodnych w każdym cyklu miesięcznym, kiedy to komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika jest niewiele. Cykl menstruacyjny trwa zwykle ok. 28 dni - zaczyna się krwawieniem, a kończy w ostatnim dniu przed następną miesiączką. Cały cykl dzieli się na trzy fazy:
  1. Faza niepłodności względnej - jej długość nie jest stała. Jeżeli cykl miesiączkowy trwa krócej (ok. 25 dni), wzrost komórki jajowej rozpoczyna się wcześniej i dni płodne mogą zacząć się już pod koniec miesiączki. Dlatego należy uważać, bo można zajść w ciążę jeszcze w trakcie jej trwania. Jeżeli cykle są normalne czyli trwają ok. 28 dni, to stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.
  2. Faza płodności - komórka jajowa wydostająca się z jajnika żyje około 24 godzin - w tym czasie może dojść zapłodnienia. Plemniki żyją w śluzie macicy ok. 3-7 dni, dlatego 5 dni przed jajeczkowaniem i ok. 3-4 dni po owulacji są dniami płodnymi.
  3. Faza niepłodności - trwa ok. 14 dni od momentu obumarcia komórki jajowej do pierwszego dnia krwawienia. Możliwe jest więc obliczenie okresu płodnego, odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Jeżeli krwawienie zaczyna się przykładowo 30 czerwca, to owulacja powinna nastąpić 16 czerwca. Tak więc 5 dni przed i ok. 3-4 dni po tej dacie będą dniami płodnymi. Aby wyliczenia były dokładniejsze i pewniejsze warto dołączyć do tej metody mierzenie temperatury ciała i obserwację śluzu szyjkowego.

Tagi