SŁOWNIKI

Metody antykoncepcji

  1. Metody naturalne - nie wymagają stosowania dodatkowych urządzeń czy środków antykoncepcyjnych. Zalicza się do nich metodę kalendarzową Ognio-Knaussa, metodę termiczną, metodę obserwacji śluzu (metoda Billingsów), metodę laktacyjną (niepłodności poporodowej) a także stosunek przerywany. Metody często stosowane z uwagi na stan zdrowia lub poglądy religijne, zwane są także naturalnym planowaniem rodziny. Metody naturalne są najmniej skuteczne i stosowanie ich znacznie podnosi ryzyko zajścia w ciążę.
  2. Metody mechaniczne - polegają na blokowaniu za pomocą gumowych błon, wniknięcia spermy do macicy i niedopuszczeniu do zajścia w ciążę. Do tych metod zalicza się m.in.: błony dopochwowe, prezerwatywy i spirale domaciczne. Dość skuteczne metody zapobiegania zapłodnieniu, cieszące się ogromną popularnością wśród ludzi młodych (łatwy dostęp jeśli chodzi o kupno tych środków).
  3. Metody chemiczne - ich działanie opiera się na unieszkodliwieniu plemników i pozbawieniu ich zdolności ruchu a tym samym próbie zapłodnienia. Wśród chemicznych metod antykoncepcji wyróżnić można środki plemnikobójcze oraz preparaty dopochwowe (żele, płyny, globulki i pianki dopochwowe). W połączeniu z prezerwatywą skuteczniej chronią przed zajściem w ciążę. Chemiczne metody antykoncepcji sprawdzają się najlepiej w połączeniu np.: z prezerwatywą (metodą mechaniczną) - wzrasta wówczas skuteczność ich działania czyli maleje szansa na zapłodnienie.
  4. Metody hormonalne - antykoncepcja hormonalna polega na przyjmowaniu preparatów zawierających hormony i jest obecnie najpopularniejszą formą zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Zastosowanie mają tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne czy zastrzyki hormonalne. Antykoncepcja hormonalna to najbardziej skuteczne metody nie dopuszczenia do zapłodnienia.

Tagi