Jak wznieść toast na weselu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Toast jest nieodłącznym elementem każdego przyjęcia weselnego. Zgodnie z polską tradycją, prawdziwy i poprawny toast, to coś więcej niż tylko krótki wiwat: "Zdrowie Młodej Pary!". Toasty, choć chętnie wznoszone, niestety nie zawsze wygłaszane są prawidłowo. Warto na tę okazję zapoznać się z zasadami savoir vivre.

Toastom weselnym towarzyszy ściśle określona hierarchia. To właśnie ona ustala pierwszeństwo tych osób, której jako pierwsze powinny go wznosić. W przypadku ślubu cywilnego, taki przywilej ma urzędnik stanu cywilnego - wygłasza toast tuż po zakończeniu ceremonii zaślubin.

Jeśli natomiast chodzi o ślub kościelny - pierwszą osobą wznoszącą toast weselny jest ojciec Panny Młodej. W ten sposób wita on Pana Młodego oraz jego rodzinę i gości. W następnej kolejności jest ojciec Pana Młodego. Ten z kolei wita nową synową i jej rodzinę. Kolejne toasty mogą wznosić dalsi członkowie obu rodzin, np.: babcie, dziadkowie, czy świadkowie. Dopiero później, toast może wznieść Pan Młody.

Za każdym razem osoba wznosząca toast, powinna zwrócić w jakiś sposób uwagę gości. Może to zrobić np.: poprzez delikatne stuknięcie sztućcem w kieliszek. W trakcie wygłaszania samego toastu, nigdy nie powinno trzymać się kieliszka w dłoni, a na zakończenie mowy - nie dziękuje się za jej wysłuchanie. Dopiero kończąc przemówienie, należy podnieść kieliszek, ukłonić się w świeżo upieczonych małżonków, a później w stronę gości i razem ze wszystkim wypić za zdrowie Młodych.

W trakcie toastu weselnego, nie należy opuszczać sali - jest to co najmniej niegrzeczne, i to nie tylko w stosunku do wznoszącego toast, ale też do Pary Młodej. Warto przy okazji pamiętać, aby toast nie zamienił się w długą, nudną przemowę. Nie powinien trwać dłużej niż trzy minuty.

Państwo Młodzi, jako gospodarze wesela, mogą sami zdecydować o tym, kto wygłosi krótki toast podczas przyjęcia.

Styl toastu należy dostosować do momentu wesela. Przemówienie wygłaszane w ciągu kilku pierwszych godzin od rozpoczęcia przyjęcia, powinno być bardziej stonowane i poważne. Wraz z upływem czasu, zabawa zwykle się rozkręca i można pozwalać sobie na dowcipne, a nawet frywolne przemówienia.

W toaście weselnym dobrze jest wspomnieć o wyjątkowości i niepowtarzalności Pary Młodej - co wyróżnia ją spośród wszystkich innych nowożeńców. Najlepsze toasty to takie, które pozwalają zrozumieć słuchaczom związek łączący osobę wznoszącą toast z nowożeńcami, a także ich wzajemne relacje. W przemówienie weselnym liczy się bowiem wątek osobisty - dzięki niemu wystąpienie nie staje się nudnym i pustym wywodem.

Tradycją jest, że toastom weselnym towarzyszy szampan bądź wino. Mimo tego pięknego zwyczaju, dopuszczalne jest również wznoszenie go wódką albo innym trunkiem. Osobom niepijącym można w tym celu zaproponować nawet wodę.

Toast weselny ma to do siebie, że jaki by nie był - zabawny czy pełen refleksji, powinien płynąć prosto z serca.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady