Obowiązki świadka i świadkowej

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Bycie świadkiem na ślubie to duży zaszczyt, ale też odpowiedzialność. W roli tej najczęściej występują osoby bliskie, darzone zaufaniem przez narzeczonych - ich krewni bądź przyjaciele.

Wspólne obowiązki świadków

Świadkowie muszą przede wszystkim poważnie traktować swoje zadanie. Ich obowiązki nie ograniczają się jedynie do obecności w kościele czy urzędzie stanu cywilnego. Powinni zaangażować się w przygotowania do ślubu, wykazując inicjatywę i podpowiadając Młodym różne rozwiązania. Świadkowie pomagają w tworzeniu listy prezentów najbardziej pożądanych przez Młodą Parę. Są obecni podczas błogosławieństwa nowożeńców, odbywającego się w domu Panny Młodej. W kościele, świadkowie zajmują miejsca tuż za Młodymi - świadkowa po prawej, a świadek po lewej stronie. Zobowiązani są do złożenia swoich podpisów na akcie ślubu.

Tuż po ceremonii zaślubin, świadkowie wraz z Młodymi wychodzą przed kościół bądź urząd i stają po obu stronach Młodej Pary - świadkowa obok Panny Młodej, a świadek obok Pana Młodego. Odbierają od gości kwiaty i koperty. Jeśli Młodzi są obrzucani monetami, świadkowie pomagają zbierać bilon. Zebrane pieniądze świadkowa wręcza Pannie Młodej, a świadek Panu Młodemu.

Świadkowie dbają o to, by wszyscy goście dotarli na uroczystość. Zajmują się też rozmieszczeniem ich przy stole weselnym.

Obowiązki świadka

Świadek powinien zająć się organizacją wieczoru kawalerskiego, jeśli taki jest w planach. Impreza taka najczęściej odbywa się na tydzień przed planowanym ślubem, ale przygotowaniami do niej trzeba zająć się znacznie wcześniej. Świadek musi zadbać o dobre towarzystwo, muzykę i odpowiedni poczęstunek. Powinien być zorientowany w oczekiwaniach Pana Młodego, gdyż to właśnie jemu ostateczny efekt ma najbardziej przypaść do gustu.

W dniu uroczystości zaślubin świadek przyjeżdża po Pana Młodego, a następnie po świadkową. Wspólnie udają się po Pannę Młodą. Świadkowie mogą też razem podjechać najpierw pod dom Pana Młodego, a później odebrać Pannę Młodą.

Świadek sprawuje pieczę nad obrączkami. Ich przekazanie odbywa się na wyraźne polecenie księdza, bądź urzędnika stanu cywilnego. Zdarza się jednak, że świadek przekazuje obrączki bezpośrednio Młodej Parze - w razie wątpliwości należy to wcześniej uzgodnić z osobą udzielającą ślubu.

Na weselu świadek wznosi toast za zdrowie Młodej Pary oraz wygłasza krótkie przemówienie, które powinno być dla nowożeńców miłym elementem zaskoczenia. Toast nie powinien być zbyt długi, aby nie zanudzić gości zgromadzonych na weselu. Składając życzenia Młodej Parze, świadek powinien również w kilku miłych słowach zwrócić się do ich rodziców.

Świadek troszczy się dostawę alkoholi oraz napojów na salę weselną, a także nadzoruje pracę obsługi wesela i orkiestry.

Strój świadka w dniu ślubu musi być nienaganny. Elegancki wygląd potwierdza wzniosły charakter ceremonii.   

Obowiązki świadkowej

Świadkowa przede wszystkim wspiera Pannę Młodą, dlatego też jej funkcja różni się nieco od roli świadka-mężczyzny. Świadkowa pomaga przy wyborze sukni ślubnej, kwiatów, fryzury i dodatków. Obiektywne spojrzenie jest bardzo cenne, nie mniej jednak wszelkie uwagi lub korekty powinny być wygłaszane w sposób subtelny i dyplomatyczny.

Świadkowa zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego, o ile takowy ma się odbyć. Jeśli tak, powinna zadbać o doborowe towarzystwo, czyli zaprosić najbliższe znajome Panny Młodej. Impreza musi trafić w gust "gwiazdy wieczoru", dlatego świadkowa powinna dobrze wiedzieć, co jej przyjaciółka lubi najbardziej.

Obowiązkiem świadkowej jest dekoracja kościoła i sali weselnej, a także towarzyszenie Pannie Młodej podczas ubierania sukni ślubnej. Świadkowa wpina we włosy przyszłej mężatki welon, dlatego też powinna pojawić się w jej domu odpowiednio wcześnie.

W dniu uroczystości zaślubin świadkowa skupia się głównie na tym, by Panna Młoda była spokojna o wszelkie sprawy organizacyjne. Dba także o jej wygląd w trakcie ceremonii, m.in.: poprawia welon podczas siadania.

Strój świadkowej powinien być elegancki, nie może jednak przyćmić kreacji Panny Młodej. Niedopuszczalny jest również strój w kolorze sukni ślubnej. Ważnym elementem dopełniającym całość kreacji świadkowej jest wiązanka, ale mniejsza niż wiązanka Panny Młodej (trzeba o tym pamiętać). Kwiaty muszą komponować się ze strojem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady