W Polsce przybyło milion drzew! Dobiegła końca 9. edycja programu „Po stronie natury”

havaspr  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Milion posadzonych drzew, zajmujących obszar o powierzchni 150 hektarów, 150 km odnowionych szlaków i tysiące zaangażowanych osób. Właśnie dobiegła końca 9. edycja programu „Po stronie natury”, w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami: Lasami Państwowymi, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym i Fundacją Ekologiczną „Arka” sadzi drzewa dla ochrony zasobów wodnych. Ogólnopolska trasa pikników ekologicznych organizowanych podczas programu objęła 6 miast – w wydarzeniach łącznie wzięło udział 14 tysięcy osób.

Im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze

Zasoby wody pitnej w Polsce są trzy razy mniejsze niż wynosi średnia europejska. Aby chronić je dla obecnych i przyszłych pokoleń, Żywiec Zdrój wraz z partnerami po raz kolejny sadził drzewa, które sprawiają, że wody w naturze jest więcej. Łącznie przez dziewięć lat trwania akcji wspólnie z partnerami posadzono 6 milionów drzew.

Za nami kolejna już, 9. edycja programu „Po stronie natury”. Polacy po raz kolejny pokazali, że troska o naturę jest dla nich ważna. Odwiedzali nasze pikniki, aktywnie uczestniczyli w edukacyjnych atrakcjach i odbierali sadzonki. Szeroko zaangażowali się również w akcję konsumencką, w ramach której decydowali o sadzeniu drzew. Bardzo cieszy mnie fakt, że z roku na rok coraz więcej osób dołącza się do naszej akcji, bo im więcej osób angażuje się w nasze działania, tym większy mają one sens - mówi Fabrizio Gavelli, prezes zarządu Żywiec Zdrój.

 

Kto jest po stronie natury?

Wyjątkowym elementem tegorocznej edycji programu była akcja, dzięki której każdy mógł zadecydować o posadzeniu drzewa. Wystarczyło wpisać kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na stronie www.postronienatury.pl i zadedykować je bliskiej osobie. Drzewa te zostały następnie posadzone przez leśników na terenie Nadleśnictwa Ujsoły i Mirosławiec. Osoby, które wzięły udział w akcji, otrzymały mapę terenu nasadzeń, aby móc odwiedzić drzewa
i zobaczyć jak rosną.

Dla obecnych i przyszłych pokoleń

11 czerwca w Nadleśnictwie Jabłonna ambasadorka programu - Martyna Wojciechowska, razem z przedstawicielami firmy Żywiec Zdrój i Lasów Państwowych, posadziła milionowe drzewo tegorocznej edycji programu.

Symboliczny gest posadzenia milionowego drzewa miał dla mnie duże znaczenie. Już sam moment sadzenia jest ważny, ponieważ daje poczucie, że robimy coś ważnego nie tylko dla siebie. Zostawiamy po sobie coś, co będzie służyło kolejnym pokoleniom.  Natura nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać również, a może przede wszystkim, dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, że nawet małe gesty mają znaczenie, zwłaszcza jeśli podejmujemy je wszyscy  - mówiła Martyna Wojciechowska podczas Wielkiego Finału programu „Po stronie natury” w Warszawie.

Pikniki ekologiczne

Realizatorzy programu „Po stronie natury” nie tylko sadzą drzewa, prowadzą również szeroką działalność edukacyjną w obszarze ekologii. W tym roku, ponownie w ogólnopolską trasę ruszyły pikniki ekologiczne, podczas których uczestnicy w zamian za plastikowe butelki lub udział w atrakcjach ekologicznych, odbierali sadzonki drzew. Łącznie w wyniku działań partnerskich oraz pikników w Polsce przybyło 1 024 910 drzew!

Nie tylko drzewa

W ramach tegorocznej edycji programu „Po stronie natury” Fundacja Ekologiczna Arka zorganizowała kolejną odsłonę akcji edukacji ekologicznej: „Listy dla Ziemi” Ambasadorami inicjatywy zostało  150 tysięcy dzieci, którew napisanych przez sibeie listach zachęcały dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury.

We współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym odnowionych zostało kolejne 150 km szlaków górskich w Beskidach, aby każdy mógł cieszyć się pięknem górskiej przyrody. Doceniając funkcje ekologiczne szlaków turystycznych, łącznie w ramach dziewięciu  edycji programu wspólnie odnowiono ich ponad 1000 km.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady