Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Jazda na rolkach nie jest trudna, jednak by swobodnie i bezpiecznie się na nich poruszać, trzeba sporo ćwiczyć. Oto kilka wskazówek, które pomogą w nauce.

  1. Na początek trzeba wybrać odpowiednią lokalizację. Najlepszym miejscem do nauki jest pusta, gładka powierzchnia (beton lub asfalt). Aby jednak zapewnić sobie "miękkie" lądowanie, pierwsze kroki na rolkach warto stawiać np.: na równym trawniku albo w domu na dywanie.
  2. Rolki należy zakładać zawsze na siedzącą, w wygodnej pozycji. Sznurowadła butów muszą być mocno zawiązane, a klamry dokładnie zapięte - stopa nie może przemieszczać się w bucie w trakcie jazdy. Po założeniu rolek należy wstać i próbować złapać równowagę.
  3. Ważnym elementem w jeździe na rolkach jest odpowiednia postawa - kolana powinny być lekko ugięte, kostki sztywne, natomiast stopy rozstawione od siebie w odległości około 10-15 centymetrów.
  4. Po każdym ruchu stopy należy łączyć kolana maksymalnie blisko siebie. Nogi nie mogą być całkowicie wyprostowane w żadnej fazie ruchu, zaś górna część ciała powinna być nieruchoma. W trakcie jazdy na rolkach, biodra powinny być lekko pochylone do przodu, ale nie należy bujać korpusem na boki - w ruchu mają być tylko nogi i ręce.
  5. Po opanowaniu najprostszych ruchów, trzeba nauczyć się hamować. Można to robić na dwa sposoby - rolki ułożyć równolegle i hamować nogą wysuniętą do przodu wywierając stopniowo nacisk na piętę, w tym samym czasie całą masę ciała należy przenosić na nogę znajdującą się z tyłu; albo - ciągnąć po ziemi ustawioną poprzecznie do kierunku jazdy nogę znajdującą się z tyłu.
  6. Więcej trudności można napotkać przy nauce skręcania. Aby się tego nauczyć można np.: wystawić do przodu nogę z tej strony ciała, w którą zamierza się skręcić: najpierw trzeba położyć nacisk na zewnętrzną stronę rolki, a potem przenieść na nią ciężar ciała; albo - skręcać za pomocą przeplatania stóp w stronę, w którą chce się skręcić.

Nauka jazdy na rolkach wiąże się z częstymi upadkami, niekiedy bardzo bolesnymi. Aby uniknąć nieprzyjemnych urazów ciała, warto zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, rękawiczki zabezpieczające dłonie, a także kask na głowę.

Dla zdrowia i przyjemności można jeździć np.: w miejskich parkach, ale trzeba uważać na spacerujących tam ludzi i bawiących się dzieci. Dłuższym wyprawom sprzyjają ścieżki/trasy rowerowe, a jeśli ktoś chce spróbować swych sił w jeździe agresywnej, powinien poszukać najbliższego skateparku - znajdują się tam specjalnie przygotowane rampy, poręcze, murki i skocznie.

Nauka jazdy na rolkach, jak w przypadku każdego innego sportu wymaga treningu i cierpliwości, dlatego nie należy poddawać się po kilku niepowodzeniach i rezygnować z ćwiczeń. Aby czuć się pewniej podczas jazdy, warto poprosić kogoś o pomoc - będzie można trzymać się za rękę drugiej osoby albo wesprzeć na niej w razie utraty równowagi.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~PanProfesorek | 2012-05-15 15:55
Chcesz się nauczyć dobrze jeździć na rolkach pod okiem profesjonalnego rolkarza ze stażem w nauczaniu jazdy? Umów się na zajęcia niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania. Spotkania dostosowane do Twoich potrzeb i Twojego czasu. Nauczę jeździć zarówno Ciebie jak i Twoje dziecko. Więcej informacji na stronie https://sites.google.com/site/naukajazdynarolkach/

Najnowsze porady