Jak zrobić kartę wędkarską?

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Pasjonaci łowienia ryb biją na alarm. Spośród 1,5 mln osób, które w naszym kraju uprawia aktywnie i w miarę systematycznie wędkarstwo, tylko połowa jest zrzeszona. Oznacza to, że duża część łowi nielegalnie, często nieetycznie, a przy okazji narażając się na mandat i poważne sankcje. Radzimy jak zrobić kartę wędkarską, aby z łowienia czerpać samą przyjemność.

Jak zrobić kartę wędkarską?

Wędkarstwo budzi niezwykłe emocje, które towarzyszą oczekiwaniu na branie ryby. Jednak,aby łowić w Polsce zgodnie z prawem, trzeba posiadać kartę wędkarską. Procedury związane z jej wyrobieniem nie są skomplikowane i bardzo kosztowne. Należy bowiem zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania w lokalnej siedzibie Polskiego Związku Wędkarskiego. Dlatego niezbędna okaże się wiedza o gatunkach ryb, okresach i wymiarach ochronnych, limitach oraz ogólna wiedza bazująca na aktualnym Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR). - Regulamin jest zbiorem postanowień, które obowiązują wszystkich wędkujących w wodach należących do PZW, zarówno zrzeszonych w Związku, jak i niezrzeszonych. O kartę mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat, a dokument jest dożywotni i uprawnia do łowienia w danym okręgu, na łowiskach PZW. Z posiadania karty wędkarskiej zwolnione są jedynie osoby poniżej 14 roku życia oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce. Dzieci mogą łowić tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych - pełnoletnich, które posiadają już taką kartę - mówi Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl z ręcznie produkowanymi przynętami dla spinningistów.

Z zaświadczeniem o zdanym egzaminie należy udać się do Urzędu Miasta lub Starostwa, w którym jest Wydział Ochrony Środowiska. Oprócz zaświadczenia powinniśmy posiadać dowód osobisty, aktualną fotografię i środki na złożenie wniosku o wydanie karty oraz samo jej wydanie.

Jakie jeszcze dokumenty i zezwolenia należy posiadać?

Sama karta wędkarska nie uprawnia nas do połowu ryb. Zaświadcza jedynie o posiadaniu należytej wiedzy i umiejętnościach wymaganych do amatorskiego połowu. - Wędkując należy posiadać przy sobie kartę wędkarską i legitymację PZW, której wyrobienie wiąże się z przystąpieniem do koła zapewniającym adeptom wędkarstwa wiele udogodnień. Należą do nich m.in. różnego rodzaju zniżki, możliwość brania udziału w szkoleniach i zawodach.  Przystąpienie do PZW wiąże się z uiszczeniem jednorazowej opłaty wpisowej i opłaceniem składki członkowskiej, która przeznaczana jest m.in. na ochronę i zagospodarowanie wód. Dopiero dzięki dopilnowaniu tych formalności możliwe jest wędkowanie na wodach macierzystego okręgu należących do PZW, czyli większości lokalnych akwenów i rzek - uzupełnia Remigiusz Kopiej.

Jeżeli nie chcemy należeć do PZW, wykupujemy licencję dla niezrzeszonych, którą można nabyć nawet w okolicznych sklepach, w pobliżu łowiska.

Co grozi za nielegalne łowienie?

- Za nielegalne łowienie ryb, czyli kłusownictwo, grozi mandat w wysokości minimum 100 złotych, a nawet zarekwirowanie sprzętu wędkarskiego. W skrajnych przypadkach, za nieodpowiednie postępowanie podczas połowu grozi ograniczenie albo pozbawienie wolności do 2 lat. Legalny połów ryb bez karty wędkarskiej możliwy jest za zgodą gospodarza na prywatnych akwenach i za uiszczeniem opłaty na łowiskach komercyjnych. W tych miejscach należy również wędkować zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym oraz z przepisami ustanowionymi przez właściciela łowiska  - dodaje Remigiusz Kopiej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: