Rower miejski w Warszawie - jak wypożyczyć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wygodnym i często najszybszym sposobem przemieszczania się po zakorkowanych ulicach jest rower. W wielu miastach, m.in.: w Warszawie powstają bezobsługowe wypożyczalnie jednośladów. Poniżej przedstawiamy instrukcję obsługi dwóch takich systemów.

Z warszawskich wypożyczalni rowerów Veturilo będzie można korzystać od sierpnia 2012 roku, ale już teraz warto wejść na stronę internetową www.veturilo.waw.pl i jeszcze przed uruchomieniem systemu, dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją i opłatami.

Korzystanie z systemu jest bardzo proste - po wejściu na stronę www, należy podać wszystkie wymagane dane (m.in.: numer telefonu), następnie zaakceptować regulamin i wpłacić opłatę wstępną w wysokości 10 zł. Po otrzymaniu potwierdzenia i 6-cyfrowego numeru PIN na wskazany adres e-mail - od sierpnia będzie można wyruszyć w trasę z Veturilo. PIN wraz z numerem telefonu będzie początkowo identyfikatorem klienta. Przed wypożyczeniem roweru, w terminalu będzie można aktywować Warszawską Kartę Miejską, która również może służyć jako identyfikator.

W systemie Veturilo nie muszą rejestrować się użytkownicy systemu Bemowo Bike (www.bemowobike.pl), który działa od 1 kwietnia 2012 r. - wypożyczalnie są ze sobą kompatybilne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, cykliści będą mogli korzystać zarówno z 11 wypożyczalni działających już w dzielnicy Bemowo (m.in.: przy Ratuszu oraz na pętlach Stare Bemowo, Nowe Bemowo i przy ul. Połczyńskiej), jak i z 55 wypożyczalni Veturilo, które powstaną w centrum Warszawy, na Ursynowie i Bielanach. Na początek przyszłego roku (1 marca 2013) zaplanowano uruchomienie kolejnych 70 stacji Veturilo.

Rower wypożyczony na Bemowie będzie można przypiąć do stojaków Veturilo, a pojazd z Veturilo będzie można zwrócić na Bemowie. Ponadto, osoby zarejestrowane w jednym systemie będą mogły bez powtórnej rejestracji wypożyczać rowery w drugim - po uiszczeniu opłat zgodnych z taryfą danego systemu.

Stawki za dwie pierwsze godziny wypożyczenia pojazdu zostaną ujednolicone. Zarówno w przypadku systemu Veturilo, jak i Bemowo Bike pierwszych 20 minut jazdy rowerem będzie gratis. Za kolejne 40 minut cykliści zapłacą przysłowiową "złotówkę", a za drugą godzinę 3 zł. Różnice w opłatach pojawią się przy dłuższych wypożyczeniach i tak: za każdą kolejną godzinę jazdy rowerem wypożyczonym na Bemowie trzeba będzie zapłacić 4 zł. W przypadku systemu Veturilo, preferującego krótsze podróże - trzecia godzina będzie kosztowała 5 zł, a czwarta i kolejna 7 zł. Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia jednośladu wyniesie 200 zł.

Rowery będą do dyspozycji Warszawiaków od 1 marca do 30 listopada - 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Ważne! Wartość każdego roweru w przypadku kradzieży, utraty bądź zniszczenia wyceniono na 2 tys. zł, dlatego tym bardziej warto o nie dbać, by jak najdłużej służyły miastu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady