Tłusty czwartek - zwyczaje i co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Tłusty czwartek, zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim, to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany również jako zapusty. W tym roku wypada 7 lutego i rozpoczyna jednocześnie ostatni tydzień karnawału - do Środy Popielcowej.

Pączki na tłusty czwartek
(cc) Flickr.com, dobreczeniemoke

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - głosi staropolskie przysłowie. Według jednego z ludowych przesądów, kto nie zje tego dnia choćby jednego pączka, nie będzie miał szczęścia w życiu.

Dawniej ostatki lub zapusty świętowano przez kilka dni - urządzano wówczas zabawy, korowody przebierańców i uczty pełne tłustego jadła. Ówczesnymi pączkami były kulki z chlebowego ciasta, smażone na smalcu i nadziewane słoniną. Dziś z bogactwa tamtych obyczajów pozostał jedynie tłusty czwartek, w którym na stołach królują pączki. Zgodnie z tradycją, warto przygotować je samemu, najlepiej wykorzystując sprawdzony przepis na pączki

Niestety, zajadanie się takimi słodkościami na swoje ciemne strony. Jeden pączek, w zależności od nadzienia, to nawet 400 kalorii - najbardziej dietetyczne są pączki z nadzieniem różanym, lekko posypane cukrem pudrem. Zafundowanie sobie takiej "bomby kalorycznej" nie musi od razu oznaczać kłopotów zdrowotnych - wszystko zależy od diety stosowanej na co dzień. Osoby, które jedzą tłusto, mogą pozwolić sobie na więcej. Ale ci, którzy stosują niskotłuszczową dietę powinni uważać, bo już po 2-3 pączkach może u nich wystąpić niestrawność i ból brzucha.

Będąc na diecie, można zastąpić niektóre składniki. Pełnoziarnista mąka, świeża żurawina, odrobina nerkowców lub pistacji wystarczy, aby pączki stały się mniej kaloryczne. Niektórzy wykorzystują mąkę migdałową (przy diecie bezglutenowej), a masło zastępują oliwą z oliwek (osoby chore na serce). Dodatek oliwy sprawi, że pączki będą tak samo smaczne, ale też nieco zdrowsze.

Nie trudno przesadzić z liczbą spożywanych kalorii. Jeśli tak się stało, należy wypić trochę anyżku lub mocniejszą gorzką herbatę, a następnego dnia wstrzymać się od jedzenie tłustych potraw. Aby spalić nadmiar przyswojonego tłuszczu można np.: szybko spacerować przez ok. 50 minut, biegać przez ok. 15 minut, jeździć na rowerze przez ok. 20 minut lub pływać przez ok. 30 minut.

Tłusty czwartek to dzień, w którym można nieoficjalnie odstąpić od umiarkowania w jedzeniu i piciu po to, żeby odpowiednio wejść w okres Wielkiego Postu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady