Wigilia - jak powinna wyglądać tradycyjna kolacja wigilijna?

lula78  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 3)
1. Połóż na stole biały obrus. Pod obrus włóż siano. Przygotuj też świece.

2. Przygotuj do jedzenia potrawy postne nie zawierające mięsa. Nie podawaj też alkoholu.

3. Przygotowujemy zawsze jedno miejsce przy stole wolne - dla osoby, która nieoczekiwanie mogłaby nas odwiedzić lub też dla pamięci osoby, która od nas odeszła.

4. Przygotuj na stole 12 potraw (liczba 12 symbolizuje 12 apostołów) i kiedy pierwsza gwiazdka zaświeci na niebie ropocznijcie kolację wigilijną. Tradycyjnymi potrawami jedzonymi podczas Wigilii są: pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami, karp smażony, zupa grzybowa, kapusta z grochem, kluski z makiem, kutia, różne rodzaje ciast, a do picia kompot z owoców suszonych.

5. Zaczynamy kolację od modlitwy, a następnie rozpoczynamy czytanie z ewangelii. Dzielimy się z wszystkimi opłatkiem i składamy życzenia świąteczne.

6. Pod koniec wieczerzy wybieramy jedną osobę do zdmuchnięcia świecy. Uważa się, że jeżeli dym ze świecy poleci w stronę kuchni (ew. piecyka), oznacza on ślub. Jeżeli poleci w stronę okna, oznacza dobre plony, dobrobyt. Jeżeli poleci w stronę drzwi, oznacza śmierć w rodzinie.

Przesądy Wigilijne:

Jeżeli pierwszy mężczyzna przekroczy próg naszego domu, to w nadchodzącym roku będzie nam się wiodło. Jeżeli kobieta, oznacza to dla nas zły rok.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: