czy można podłączyć dwa komputery do jednego modemu? i jednocześnie korzystać z internetu???

rbrys  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 3)

Oczywiście, że można tak podłączyć komputery aby można było dzielić jedno połączenie do internetu pomiędzy więcej komputerów - oczywiście sposób zależy od systemu operacyjnego z jakiego korzystamy.

W przypadku Microsoft Windows już od MS Windows 98 możliwe jest włączenie współdzielenia wybranego łącza.

Oczywiście aby to zrobić potrzebne będą karty sieciowe w obu komputerach (aczkolwiek da się obyć i bez tego - można np. połączyć komputery za pomocą modułów bluetooth). 

Jak to zrobić na MS Windows XP

Łączymy komputery ze sobą za pomocą kabla ethernet.

Na komputerze do którego podłączony jest internet robimy następujące: 

  1. wchodzimy do ustawień połączenia z internetem: menu "Start"->"Połącz z"->"Pokaż wszystkie połączenia" po czym wybieramy właściwe połączenie, naciskamy prawy klawisz myszy i wybieramy "Właściwości"
  2. wybieramy zakładkę "zaawansowane"
  3. w zakładce "zaawansowane" w części "Udostępnianie połączenia internetowego" zaznaczamy pole "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera"
  4. z listy Połączenie sieci domowej wybieramy połączenie za pomocą którego połączony jest drugi komputer (zapewne będzie to "Połączenie lokalne")
  5. Wybieramy "OK"; system powinien nas poinformować, że karta sieciowa dla połączenia z drugim komputerem zostanie ustawiona na adres 192.168.0.1

Na drugim komputerze musimy się tylko upewnić, że karta sieciowa za pomocą której podłączyliśmy komputer do komputera z internetem, nie ma ustawionego adresu IP.

W tym celu:

  1. Wybieramy prawym klawiszem myszy właściwe połączenie (to, za pomocą którego podłączony jest do drugiego komputera), wybieramy "Właściwości"
  2. W zakładce "Ogólne" wybieramy z listy "Protokół TCP/IP" po czym naciskamy przycisk "Właściwości"
  3. Upewniamy się, że wybrane są opcje "Uzyskaj adres IP automatycznie" oraz "Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie"

Teoretycznie to powinno wystarczyć, aby wszystko zadziałało. Po wprowadzeniu ustawień i połączeniu się z Internetem sieć powinna być dostępna na obu komputerach. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Redben | 2013-09-22 12:15
Mam problem z netem z UPC posiadam w domu 3 kompy ale tylko jeden ma internet. Co zrobić by internet był jednocześnie w przynajmniej dwóch kompach? Posiadam modem model Scientific Atlanta 2203 jak był zakładany miałem tylko 1 kompa i net podłączył pracownik UPC przez USB (stary komp) a obecnie mam jeszcze dwa dodatkowe ale je podłączam kablem RJ45 z tym że zawsze może być tylko jeden z nich podłączony bo w modemie jest tylko jedno gniazdko dla RJ45. Próbowałem z rozłączką kupiłem na allegro ale po podłączeniu jej do modemu i podłączeniu obu wtyczek z drugiej strony neta nie było w żadnym kompie. Czy to wina modemu czy kupiłem złą rozłączkę a może coś w kablówce muszę zainterweniować? POMOCY z góry dzięki za wszelkie porady oby okazały się pomocne. (w międzyczasie kupiłem kolejną rozłączkę (nawet 2 szt) i jak teraz nie zadziała to ...).

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady