Zespół Otella - objawy i leczenie


Zespół Otella to skrajna postać zazdrości partnerskiej, która często przybiera formę patologiczną. Określa się go również mianem obłędu zazdrości lub obłędu alkoholowego. Na tę przypadłość cierpią głównie mężczyźni - nałogowi alkoholicy.
Istotą Zespołu Otella są ciągłe, nachalne urojenia dotyczące niewierności partnerskiej. Osoba dotknięta tym rodzajem psychozy urojeniowej jest przekonana o zdradzie partnera i każdą sytuację lub zachowanie traktuje jako oznakę romansu. Przyczyny zachorowania na Zespół Otella mogą być różne, ale do najczęstszych należą: upojenie etanolem lub uzależnienie od alkoholu, a także zaburzenia osobowości cechujące się podejrzliwością, tendencją do noszenia urazu oraz nadmierną wrażliwością na porażki.
Objawy Zespołu Otella
- przekonanie o tym, że partnerka ma romans;
- przedstawianie absurdalnych dowodów zdrady - nieco inny uśmiech, niechęć do seksu, itp.;
- bezustanne kłótnie i nieporozumienia między partnerami - wybuchy agresji, przemoc psychiczna i fizyczna (pijany alkoholik staje się niebezpieczny dla partnerki i jej rzekomych adoratorów);
- zadręczanie partnerki ciągłymi pytaniami o wierność;
- kontrolowanie każdego ruchu partnerki i żądanie wyjaśnień, np.: w przypadku kilkuminutowego spóźnienia z pracy;
- instalowanie podsłuchu w domu, wynajmowanie detektywów, ukrywanie się za budynkami lub drzewami, itp.;
- urojenia prześladowcze - chory zaczyna wierzyć, że partnerka wraz ze swoim kochankiem może zagrażać jego życiu.
Leczenie Zespołu Otella
Choroba ta należy do przewlekłych psychoz alkoholowych - nie ustępuje łatwo, a nie leczona w ogóle można trwać do końca życia. Leczenie Zespołu Otella opiera się głównie na farmakologii i odstawieniu alkoholu. Rozpoczęcie i kontynuowanie terapii jest często niemożliwe ze względu na samo uzależnienie, jak i brak krytycyzmu chorego - nałogowy alkoholik nie będzie dbał o regularne przyjmowanie lekarstw, a rzekome zdrady i emocje z nimi związane, będzie traktował jako pretekst do częstszego sięgania po alkohol.
Osoba dotknięta Zespołem Otella, często nie chce podjąć leczenia tłumacząc, że jest zdrowa. Dlatego w niektórych przypadkach, leczenie wynika z nakazu sądowego - zdarza się tak głównie wtedy, gdy chory zaczyna stwarzać zagrożenie dla partnerki, dopuszczając się aktów przemocy wobec niej i innych osób. Remisja choroby (czyli okres, w którym wszystkie objawy się wyciszają, a pacjent czuje się dobrze i może normalnie funkcjonować) skłania paranoika do odstawienia leków, a to z kolei prowadzi do nawrotu psychozy. Jakby tego było mało, chory jest przekonany, że wszyscy są przeciwko niemu.
Zazdrość, która towarzyszy alkoholizmowi, ale nie wynika z Zespołu Otella mija zwykle, gdy chory utrzymuje abstynencję, poddaje się terapii i wykazuje chęć naprawy więzi z partnerką.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam