Rak szyjki macicy

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rak szyjki macicy długo się rozwija, ale stwierdzony w stanie przedinwazyjnym jest całkowicie wyleczalny. Choroba może objawić się w różnym wieku - w Polsce średni wiek kobiety z przedinwazyjnym rakiem szyjki macicy to 40-42 lata, natomiast z rakiem inwazyjnym - 51 lat. Średni wiek kobiety ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata. Niestety, u ponad 60% Polek nowotwór wykrywany jest dopiero w II bądź III stadium zaawansowania, a wówczas szanse na wyleczenie są minimalne.

Objawy raka szyjki macicy

Wczesne stadium choroby jest bezobjawowe, ale w miarę jej rozwoju pojawiają się wodniste lub krwiste upławy, krwawienia z dróg rodnych, krwawienia występujące między miesiączkami, krwawienia u kobiet po menopauzie, obfite i dłużej trwające miesiączki. Bóle w dolnej części brzucha, trudności z oddawaniem moczu czy ropne upławy występują zwykle już w zaawansowanym stadium nowotworu.

Badania

Cytologia to podstawowe badanie szyjki macicy, które pozwala wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym są badane dalej aż do uzyskania pewnej diagnozy, która umożliwia szybkie podjęcie leczenia. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa szansa jej wyleczenia.

Jeśli zmiany są poważniejsze, wykonuje się tzw. kolposkopię. Badanie przeprowadzane jest po założeniu wziernika, czasem trzeba pokryć szyjkę macicy specjalnym roztworem, który wyraźnie uwidacznia obszary zmienione chorobowo i pozwala pobrać próbkę do badania histopatologicznego. Kolposkopia wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych.

W przypadku, gdy nie można ocenić całego chorobowo zmienionego fragmentu szyjki macicy, wykonuje się konizację. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu stożkowej części szyjki. Na podstawie badania mikroskopowego można stwierdzić, czy zmiany mają charakter przedrakowy, czy jest to już rak.

Jeżeli doszło do rozwinięcia się nowotworu, wykonywane są kolejne badania: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, które pozwalają określić rozwój choroby i ewentualne zajęcia węzłów chłonnych.

Leczenie nowotworu

Istnieją trzy metody leczenia raka szyjki macicy: operacja chirurgiczna, radioterapia i chemioterapia.

Operacja chirurgiczna to najczęściej stosowana metoda. Standardowy zabieg obejmuje tzw. histerektomię, czyli usunięcie macicy wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Usunięcie jajników zazwyczaj nie jest konieczne, jednak gdy już do tego dojdzie - w celu zapobieżenia przedwczesnej menopauzie, stosuje się odpowiednią terapię hormonalną.

We wczesnym stadium raka szyjki macicy, radioterapia jest równie skuteczna jak operacja chirurgiczna. Niestety, efekty uboczne są poważniejsze i wiążą się z utratą funkcji jajników. Radioterapię stosuje się więc w przypadkach, gdy zabieg operacyjny nie wystarcza, a istnieje duże ryzyko nawrotu choroby.

Określone sytuacje wymagają poddania się chemioterapii, czyli leczeniu cytostatykami. Jeśli pacjentka stosuje przykładowo radioterapię, a prawdopodobieństwo nawrotu choroby jest wysokie, przed radioterapią otrzymuje "chemię".

Aby nie dopuścić do rozwinięcia się nowotworu, przynajmniej raz w roku należy wykonać badanie cytologiczne, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, podjąć właściwe leczenie. Spełnienie tych warunków daje 100% gwarancję wyleczenia choroby.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady