Samobadanie piersi – pytania do lekarza

ladycomp  |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi ze strachu... że „coś” znajdą – alarmują naukowcy z Exeter University. Tymczasem wykrycie nowotworu piersi we wczesnym stadium zwiększa szansę na wyzdrowienie. O to, jak kobieta powinna badać piersi i kiedy najlepiej to robić, a także – co powinno ją zaniepokoić pytamy dra Przemysława Binkiewicza, ginekologa-położnika z dziewiętnastoletnią praktyką, od siedmiu lat ordynatora szpitala w Pyskowicach na Śląsku.

Kobieta piersi badanieLady-Comp: Wiele mówi się o konieczności badania piersi przez kobietę w każdym cyklu, a nadal statystyki są smutne – większość Pań tego nie robi.

Dr Przemysław Binkiewicz: Choć pewne badania amerykańskie donosiły o tym, że to czy kobieta przeprowadza samobadanie czy nie, nie ma takiego znaczenia, ponieważ jest ono zbyt niedokładne i kobieta może wyczuć palcami dopiero już duże guzki, to jednak lekarze w Europie są zdania, że badanie samodzielne jest bardzo potrzebne. Najlepiej wykonywać je na początku cyklu, w pierwszych dniach, przy czym pamiętajmy, że za pierwszy dzień cyklu uznaje się dzień, w którym rozpoczyna się krwawienie miesięczne.

Lady-Comp: Co jest ważne podczas samobadania?

Dr Przemysław Binkiewicz: Przede wszystkim technika. Lekarz, który prowadzi pacjentkę powinien pokazać jej jak takie badanie powinno wyglądać.

Lady-Comp: Czyli podczas wizyty u lekarza kobieta może poprosić lekarza, aby pokazał jej w jaki sposób powinna kontrolować swoje piersi?

Dr Przemysław Binkiewicz: Oczywiście. To może być nie tylko ginekolog, a po prostu lekarz rodzinny – on również jest osobą kompetentną, która może pokazać jak pacjentka powinna badać swoje piersi. Zatem badanie może być wykonane przy okazji wizyty ginekologicznej, jak i wizyty u lekarza ogólnego. Zdarza się, że temat piersi jest omijany przez lekarzy – ginekolog zostawia sprawę chirurgowi, chirurg – ginekologowi, a jeżeli pacjentka nie chodzi ani do ginekologa, ani do chirurga, a lekarz ogólny także nie bada piersi, to istnieje ryzyko, że nie będzie miała zbadanych piersi przez wiele lat. Właściwie przy każdej wizycie u lekarza, powinien on zapytać czy pacjentka bada piersi, w jaki sposób, kiedy ostatni raz je badała i ewentualnie pokazać jak prawidłowo to robić.

Lady-Comp: Piersi możemy jeszcze badać za pomocą USG i mammografii. Kiedy zalecane są te badania?

Dr Przemysław Binkiewicz: USG wykonuje się u młodszych kobiet, niż mammografię. Ja zalecam po 35-tym roku życia raz na dwa lata wykonanie USG piersi. Starsze kobiety, po 45-tym roku życia raz na dwa lata powinny wykonać badania mammograficzne piersi.

Lady-Comp: Wróćmy jeszcze do samobadania przez kobietę. Co powinno ją zaniepokoić podczas sprawdzania piersi?

Dr Przemysław Binkiewicz: Zmiana wyglądu piersi to jest pierwsza rzecz na jaką kobieta powinna zwrócić uwagę. Czyli już rozpoczynając samobadanie piersi, kobieta powinna przyjrzeć się swoim piersiom, czy wszystko z nimi w porządku, czy pierś nie jest wciągnięta, czy piersi różnią się od siebie w sposób znaczący lub odbiegający od normy wielkością, czy nie występuje wyciek z brodawki. Zwłaszcza wyciek z jednej brodawki, tak zwany wyciek jednostronny powinien nas zaniepokoić. Wyciek z obu piersi ma zazwyczaj podłoże hormonalne, jest związany z produkcją prolaktyny i też może być niepokojącym objawem i choć zwykle nie jest to objawem guza piersi, to również powinno skłonić kobietę do wizyty u lekarza, bo może to być objaw gruczolaka przysadki mózgowej.

Jak podają statystyki 90% zmian obserwowanych w piersiach stanowią zmiany nienowotworowe. Lepiej zatem badać się regularnie, przemóc strach i wyrobić sobie nawyk sprawdzania piersi w każdym cyklu.

Wywiad jest częścią materiałów przygotowanych przez dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Więcej na www.ladycomp.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
violett | 2015-03-09 20:57
Ja przy badaniu odkryłam dziś, że mam twarde piersi... w sumie to trudno nazwać to samo badaniem ale zawsze sobie dotykam piersi i sprawdzam, no szukam guzka itp. czyli takie samobadanie :) czytałam o tych twardych piersiach tutaj: http://www.biomedical.pl/objawy-chorobowe/ogolnoustrojowe... no ale sama nie wiem co to może być :/ nigdy u mnie zespół napięcia prze dmiesiączkowego nie występował, czy to możliwe, że wraz z wiekiem coś takiego zaczyna się dziać? mam 27 lat...
~karina | 2014-10-03 13:37
Też mam taką rękawiczkę. Zwiększa czułość palców więc można szybciej wyłapać zmiany
~ashe | 2014-10-02 13:43
Jeśli chodzi o badanie piersi w domu to mogę polecić taką rękawiczkę: http://femiglove.iai-shop.com/pol_m_Co-to-jest-rekawica-F... Ja taką kupiłam w UK ale w Polsce też już dostępna

Najnowsze porady