Afty - jak zapobiegać, jak leczyć

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Afty to owrzodzenia zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego. Ich obecność wiąże się z bólem oraz dyskomfortem w jamie ustnej.

Atakują niespodziewanie i na ogół mają tendencję do odnawiania się, kilka razy w ciągu roku. Pojawianie się aft może mieć związek z rożnymi czynnikami. Należą do nich m.in.: urazy mechaniczne, zaburzenia systemu odpornościowego, przypadkowe lub celowe przygryzienia, zmiany hormonalne, alergeny, infekcje. Dużą rolę odgrywają też czynniki genetyczne i predyspozycje rodzinne. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zapobiegać i leczyć afty.

Jak zapobiegać powstawaniu aft?

Nie istnieją żadne skuteczne sposoby zapobiegania temu schorzeniu. Jednak, aby uniknąć większego podrażnienia afty, do chwili zastosowania właściwego leczenia powinieneś:

  • ograniczyć spożycie słonych potraw oraz kwaśnych owoców;
  • unikać pikantnych posiłków i ostrych przypraw;
  • unikać gorących napojów i potraw;
  • ograniczyć spożycie wszelkich substancji słodzących i napojów zawierających cukier;
  • unikać czynników ryzyka, wywołujących nadżerki.

Staraj się nie doprowadzać do sytuacji, w których istnieje możliwość mechanicznego uszkodzenia delikatnej błony śluzowej. Myj zęby dokładnie i precyzyjnie, nie szczotkując ich zbyt mocno - każde silniejsze ukłucie szczoteczką może prowadzić do pojawienia się aft. Do mycia zębów używaj miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej, która drażni mniej niż pasta do zębów. W przypadku nawracającej aftozy, suplementuj witaminę B12, kwas foliowy oraz żelazo - istnieje związek pomiędzy występowaniem owrzodzeń, a niedoborami tych składników odżywczych.

Jak leczyć afty?

Zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe, mające na celu zmniejszenie bólu oraz przyspieszenie gojenia ran. Małe afty goją się samoistnie - proces ten trwa do 14 dni i w tym czasie możesz odczuwać spory dyskomfort. W aptekach dostępne są liczne płukanki do jamy ustnej, które pomogą Ci w leczeniu aft. Płyny te działają przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i łagodząco - hamują rozwój mikroorganizmów i przyspieszają gojenie się aft. W leczeniu możesz również stosować leki zmniejszające ból, a także środki antyseptyczne. Proces leczenia w tym przypadku trwa od kilki do kilkunastu dni.

W trakcie leczenia aft powinieneś zastosować odpowiednią dietę. Do czasu wygojenia się ran, spożywaj chłodne kojące pokarmy, np.: mleko, budynie, jogurty z żywymi kulturami bakterii.

Jeśli nawroty choroby są częste, zgłoś się do lekarza w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. W cięższych przypadkach zaleci lek steroidowy lub dostępny na receptę roztwór do płukania jamy ustnej o działaniu znieczulającym albo pastę do bezpośredniego stosowania na owrzodzenie, która usuwa ból i przyspiesza gojenie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady