Aromaterapia w domu - propozycje

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zapachy unoszące się w domu wpływają na nastrój i sposób postrzegania wnętrza. Żeby stosować domową aromaterapię, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i kilka ulubionych olejków eterycznych. Poniżej znajdziesz różne formy zastosowania aromaterapii.

Kąpiele

Aromaterapeutyczna kąpiel wspomaga leczenie chorób krążenia i skóry; łagodzi bóle mięśniowe, leczy bezsenność, usuwa uczucie zmęczenia.

Przed zabiegiem weź prysznic lub zwykłą kąpiel. Następnie uzupełnij wannę ciepłą wodą i dodaj 5-10 kropli wybranego olejku - wymieszaj. Zanurz się w kąpieli na 10-20 minut i wdychaj unoszące się opary. Stężone olejki możesz rozcieńczyć olejem kokosowym dla lepszego nawilżenia skóry i odprężenia. W razie dostania się olejku do oczu, szybko przemyj je wodą.Po kąpieli wytrzyj skórę, nie spłukując jej.

Masaże

Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny całego ciała, ale też w zależności od celu zabiegu - również masaż miejscowy. Działa relaksująco, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie.

Do sporządzenia olejku użyj 5-15 kropli olejku eterycznego oraz 25 ml naturalnego oleju roślinnego, najlepiej migdałowego lub kokosowego. Olejek do masażu przechowuj w butelce z ciemnego szkła, w chłodnym miejscu ale nie w lodówce. Do jednego masażu wystarczy Ci jedna łyżka stołowa roztworu, czyli 2-3 krople mieszaniny olejków.

Nacieraj dłonie olejkiem i masuj wybrane miejsce, np.: kark, ramiona, plecy. Po masażu odpocznij kilkanaście minut i pozwól, aby skóra wchłonęła olejek. Na koniec weź prysznic lub zwykłą kąpiel.

Kompresy

Możesz stosować kompresy zimne (na bóle głowy i oczu, siniaki, stany napięcia) lub ciepłe (na bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne, artretyzm i stany zapalne skóry). Przy kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach możesz zacząć ciepłym, a zakończyć zimnym kompresem.

Do wody dodaj 2-5 kropli olejku. Zamocz ręcznik, bawełnianą ściereczkę lub watę w płynie i przyłóż do chorego miejsca.

Inhalacje (wdychanie)

Typowa aromaterapia w powietrzu polega na rozpylaniu olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku i wody, co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Używaj kominka w pokoju, gdzie przebywa chory lub dla wzmocnienia koncentracji podczas nauki czy pracy. Dzięki temu usuniesz nieprzyjemny zapach i uzyskasz miłą atmosferę oraz poczucie komfortu. Inhalacje wykonuj nad naczyniem z gorącą wodą i mieszaniną olejków (5-10 kropli).

Kadzidełka bambusowe

To najwygodniejszy sposób aromatyzowania powietrza (kadzidełko pali się ok. 30 minut). Wybierz swój ulubiony zapach - kadzidełko zwykłe lub o szczególnym działaniu, np.: odprężającym albo sprzyjającym koncentracji.

Pachnące pot-pourri

Pot-pourii to nasączona wonnymi olejkami (np.: lawendowym, różanym, bergamotowym, sosnowym, cytrusowym i korzennym) dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści oraz suszonych owoców. Na 3 garście mieszanki stosuj ok. 20 kropli olejków. Kiedy zapach będzie zanikał, skrop pot-pourii ponownie.

Stosując aromaterapię w swoim domu wypełnisz wnętrza pięknym zapachem, ale też będziesz cieszył się lepszym samopoczuciem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady