Badanie dna oka - co nam mówi o naszym zdrowiu?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Jednym z podstawowych elementów badania okulistycznego jest oftalmoskopia. Do oka pacjenta wpuszczany jest snop światła, który przechodzi przez soczewkę i ciało szkliste. Badanie dna oka pozwala ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego.

Metody badania dna oka

Oftalmoskopia bezpośrednia odbywa się za pomocą wziernikowania bezpośredniego oka. Jest to najczęściej wykonywane badanie. Przeprowadza je okulista, który trzymanym w ręku wziernikiem przykłada do swojego oka i przybliża w miarę konieczności do oka pacjenta. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej, w zaciemnionym pomieszczeniu. Lekarz wydaje choremu różne polecenia związane z kierunkiem patrzenia, w celu oceny dna oka.

Oftalmoskopia pośrednia również odbywa się za pomocą wziernika, ale z użyciem soczewki skupiającej o dużej sile, około +20D. Lekarz trzyma soczewkę przed okiem pacjenta w odpowiedniej odległości. W ten sposób rzutuje światło na źrenicę oka, obserwując jednocześnie obraz odwrócony i powiększony, który ma powstać w płaszczyźnie soczewki. Podczas badania chory musi patrzeć w różnych kierunkach, na polecenie lekarza.

Badanie w lampie z trójlustrem Goldmana jest najrzadziej stosowaną metodą. Polega na znieczuleniu rogówki i badaniu przy użyciu trójlustra. Przez soczewkę lekarza obserwuje obszar tylnego dna oka, a w lusterkach bocznych część równikową i skrajny obwód oka - to pozwala na dokładne wykonanie badania. Wyniki przedstawiane są w postaci opisu.

Badanie przy pomocy funduskamer Non-Mydriatic. Jest to najnowsza metoda oceny stanu dna oka, która u większości pacjentów nie wymaga rozszerzenia źrenic (tzw. mydriazy). Na podstawie zdjęcia dna oka, okulista może zdiagnozować wiele schorzeń. Podczas badania najpierw następuje automatyczne lub ręczne dopasowanie ostrości, automatyczne lub ręczne wykonanie zdjęcia dna oka oraz przesłanie zdjęcia do komputera. Cały proces pozwala wykonać wysokiej jakości zdjęcie dna oka, niezależnie od warunków i wprawy operatora. Badanie dna oka przy użyciu funduskamery znacznie poprawia komfort badania zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi.

Choroby, które można wykryć dzięki badaniu dna oka

Badanie jest bardzo dokładne i pozwala wykryć wiele wad oka. Ponadto, oftalmoskopia pomaga rozpoznać choroby ogólnoustrojowe, które prowadzą do zmian w naczyniach krwionośnych, a dno oka jest jedynym miejscem w organizmie człowieka, gdzie stan naczyń można ocenić w sposób nieinwazyjny.

Odwarstwienie siatkówki - jest bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi całkowitą utratą wzroku. Pierwszymi objawami mogą być błyski przed oczami lub utrata widzenia jedną stroną oka. Może też rozwijać się bezobjawowo. Badanie pokaże, w jakim stopniu siatkówka uległa odwarstwieniu. Aby ją naprawić, konieczna będzie operacja.

Choroby plamki żółtej - przy niewielkich zmianach wystarczą leki poprawiające ukrwienie oraz właściwa dieta. Jeśli degeneracja plamki postępuje, niezbędne może być podawanie leków w zastrzyku bądź leczenie fotodynamiczne przy użyciu lasera.

Jaskra - może pojawić się w każdym wieku; często rozwija się bezobjawowo. Głównym sygnałem jest podwyższenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej. Wzrosty ciśnienia powodują bóle głowy i uszkadzają nerw wzrokowy. Badanie dna oka pozwala ocenić zmiany w nerwie wzrokowym, a także potwierdzić lub wykluczyć jaskrę. Leczenie polega na obniżeniu ciśnienia w oku - lekami, laseroterapią lub chirurgicznie.

Zmiany neurologiczne - obrzęk nerwu wzrokowego, widoczny podczas badania dna oka, może świadczyć o pewnych zmianach w układzie nerwowym. Może być również przyczyną uciążliwych bólów głowy. Kondycja naczyń krwionośnych na dnie oka dostarcza ważnych informacji na temat zdrowia innych narządów w organizmie.

Nadciśnienie tętnicze - pierwszym sygnałem są nieregularne i zwężone naczynia krwionośne siatkówki, które odzwierciedlają stan żył i tętnic w organizmie. Jeśli podwyższone ciśnienie nie jest leczone, uszkadza ściany naczyń krwionośnych dna oka. Badają je raz w roku, można kontrolować zmiany w naczyniach siatkówki i zapobiec groźnym powikłaniom.

Cukrzyca - często rozwija się powoli i bezobjawowo. Widzenie może zmieniać się wraz ze zmianą poziomu cukru we krwi. O chorobie świadczą zmiany w drobnych naczyniach krwionośnych dna oka. Stale podwyższony poziom cukru we krwi stopniowo uszkadza naczynia krwionośne, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Poważnym powikłaniem cukrzycy jest tzw. retinopatia cukrzycowa, która z czasem prowadzi do utraty wzroku. Chorując na cukrzycę, warto przynajmniej raz w roku odwiedzić okulistę i zbadać dno oka.

Wskazania do przeprowadzenia badania dna oka

Podstawowymi wskazaniami są ubytki w polu widzenia, a także nagłe obniżenie ostrości wzroku i zaburzenia widzenia barw. Ponadto, na badanie powinny zdecydować się osoby, które:

  • cierpią na schorzenia ogólne (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe);
  • doznały urazów głowy;
  • straciły przytomność;
  • zaznały zaburzenia równowagi;
  • mają zeza (w szczególności dzieci);
  • zaznały objawów ocznych związanych ze schorzeniami neurologicznymi, ginekologicznymi, dermatologicznymi, immunologicznymi, hematologicznymi oraz objawów związanych z przewodem  pokarmowym i innego rodzaju infekcjami.

Badanie dna oka powinno być standardem w diagnostyce okulistycznej u osób powyżej 50 roku życia.

Oftalmoskopia nie musi być poprzedzona żadnymi dodatkowymi przygotowaniami. Dzięki swej prostocie i niskiemu kosztowi umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie podjęcie właściwego leczenia. Badanie dna oka może uchronić przed groźnymi konsekwencjami, w tym przed utratą wzroku.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady