Co z tymi kolejkami do lekarza?

planetpr  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadal największym problemem ze względu na długość kolejek, są dla pacjentów wizyty u lekarzy specjalistów. Na wizytę u ortopedy poczekamy rok, długo będzie też trwało zanim dostaniemy się do endokrynologa czy kardiologa. Czas oczekiwania na endoprotezę stawu kolanowego to 5 lat. Najdłużej poczekamy chcąc wyleczyć jaskrę, bo aż około 6 lat.

Endokrynolog, kardiolog, urolog pilnie potrzebny
To, ile trzeba będzie czekać w kolejce do lekarza, zależy głównie od faktu u jakiego specjalisty zamierzamy się leczyć. Pacjenci zwykle całymi miesiącami oczekują na wizyty konsultacyjne. Nawet, jeśli zapisy do konkretnego lekarza prowadzone są na bieżąco, również trzeba stanąć w kolejce. Jak zatem bez wychodzenia z domu sprawdzić, gdzie można najszybciej zapisać się do specjalisty, a gdzie wyczerpał się limit miejsc związany z ograniczeniem dostępu do świadczeń gwarantowanych, a ile wynosi średni czas oczekiwania na konsultację?

Prace nad informatyzacją polskiej służby zdrowia cały czas trwają. Wdrożony nie tak dawno system eWUŚ, nie dotyczy jednak problemu kolejek. Ten segment rynku nadal potrzebuje kolejnych zmian i nowych rozwiązań technologicznych. Wciąż brakuje powszechnie stosowanych narzędzi, dzięki którym można w sposób prosty i wygodny umówić wizytę u lekarza, szczególnie przyjmującego w ramach NFZ.

Idzie nowe w opiece specjalistycznej
Już niebawem na rynku pojawi się rozwiązanie problemów współczesnego pacjenta, powstanie miejsce, gdzie będzie dostęp do rzetelnej informacji o świadczonych przez podmioty medyczne usługach, a także elektroniczna rejestracja wizyt z możliwością otrzymania informacji na temat dostępności terminów i czasu oczekiwania do lekarza specjalisty.

Nowo powstająca platforma B2B przede wszystkim zapowiada chęć zmierzenia się z problemem kolejek do medycznych specjalistów. Stworzymy wyspecjalizowane kanały dostępu do informacji o świadczeniach medycznych, obejmujące oprócz portalu internetowego, także infolinię oraz obsługę przez dedykowanych doradców medycznych, co znacznie ułatwi zorientowanie się gdzie jest rzeczywiście najkrótsza kolejka do specjalisty – informuje dr Witold Rezner z Centrum Medycznego Zdrowie. Naszym głównym celem i ideą jest poprawa jakości informacji o świadczeniach zdrowotnych, chcemy dostarczać pacjentom możliwie pełną ofertę usług medycznych – dodaje.

Po wejściu na stronę, wybraniu odpowiedniego województwa lub miasta i specjalizacji poszukiwanego lekarza, uzyskamy dostęp do bazy przychodni i szpitali w danym regionie i to zarówno publicznych, jak i prywatnych, w których jest wykonywane dane świadczenie lekarskie. Na platformie będzie można również sprawdzić dane kontaktowe innych typów placówek medycznych, aptek, sklepów medycznych, zakres świadczonych usług i wykonywanych badań, specjalizacje oraz spis przyjmujących w nich lekarzy. Na początek platforma obejmie województwo świętokrzyskie, z czasem planuje rozszerzyć wachlarz udogodnień dla pacjentów i lekarzy, także o resztę województw w Polsce.

Pacjenci średnio spędzają ponad trzy godziny w kolejce, aby zapisać się na wizytę do lekarza o określonej specjalizacji. Eksperci podkreślają, że zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, na określone świadczenia zdrowotne, a także na przeprowadzenie badań diagnostycznych, może w negatywny sposób zaważyć na szansach pacjenta na wyleczenie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Znafca | 2015-03-28 21:37
To dlatego że konowałów nic nie emotywuje do starania się o zdrowie pacjentów.Powinno być im płacone za to że pacjenci są zdrowi a nie za ilość wizyt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Najnowsze porady