Domowe sposoby na opuchnięte stopy

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Przyczyną puchnięcia stóp jest przede wszystkim brak ruchu oraz stojąca praca, ale nie bez znaczenia są również z pozoru niewinne błędy dietetyczne a także upały, które w pewien sposób zaburzają równowagę organizmu. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak ulżyć zmęczonym i opuchniętym stopom.

Stopy

Odprężająca kąpiel

Od czasu do czasu musisz pozwolić swoim nogom na relaks i poświęcić im trochę uwagi. Naprzemienny prysznic chłodną i ciepłą wodą ukoi zmęczone stopy. Pamiętaj tylko, żeby woda nie była ani gorąca ani lodowata. Jeśli wolisz kąpiel, zacznij od chłodzącej - do miski z zimną wodą wlej trochę olejku aromaterapeutycznego (np.: rozmarynowy ma właściwości relaksujące, z malwy usuwa opuchliznę, zaś z szałwii oraz mięty pieprzowej odświeża i pooprawia krążenie krwi). Możesz użyć także płynu lub soli do kąpieli albo zwykłej soli kuchennej z dodatkiem soku cytrynowego.

Po kąpieli dokładnie osusz stopy, a następnie zajmij się ich nawilżeniem. Wybieraj do tego celu kosmetyki chłodząco-kojące, które zawierają w swym składzie wyciąg z arniki, miłorzębu lub kasztanowca.

Nawilżanie od wewnątrz

Pij dużo wody mineralnej, która oczyszcza i nawadnia organizm - jest to szczególne ważne podczas upałów. Spożywaj zdrowe, nieprzetworzone produkty, bogate w witaminy i mikroelementy. Jedz dużo warzyw i owoców. Staraj się natomiast unikać produktów bogatych w sól, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie.

Ćwiczenia fizyczne

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, koniecznie musisz zapewnić swoim stopom więcej ruchu, chociażby w formie chodzenia po schodach zamiast jeżdżenia windą. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, dlatego powinieneś często spacerować, jeździć na rowerze, chodzić na siłownię lub basen. Każdą przerwę w pracy wykorzystaj na proste ćwiczenia - nawet siedząc, możesz ruszać palcami, napinać i rozluźniać łydki czy maszerować w miejscu.

Relaks dla stóp

Doskonałym sposobem na odpoczynek jest leżenie z uniesionymi nogami - oprzyj je o ścianę i pozostań w takiej pozycji przez kilka minut, aby usprawnić przepływ krwi. W nocy też możesz spać z uniesionymi stopami, wystarczy że podłożysz pod łydki koc lub specjalną poduszkę. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady