Jak dbać o przekłute uszy?

Poradopedia.pl  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 0)

Zabieg przekłuwania uszu odbywa się przy użyciu specjalnych wkładów - sztyftów. W pistolecie umieszczane są kolczyki wykonane z antyalergicznego tytanu lub PTFE (łatwo przyswajalnego polimeru, wyróżniającego się niezwykłą biokompatybilnością w kontakcie z ciałem). Kosmetyczka najpierw dezynfekuje miejsce przekłucia i zaznacza pisakiem "dziurki", po czym następuje przestrzelenie kolczyka przez ucho.

Pielęgnacja przekłutych uszu

  1. Kolczyki "startowe" należy nosić do momentu pełnego zagojenia uszu. Wcześniej lepiej ich nie zdejmować, gdyż ponowna próba założenia kolczyków w niezagojone dziurki może być trudna i powodować podrażnienia, a nawet zakażenie.
  2. Czas gojenia przebitych uszu zależy od konkretnego organizmu i higieny. Zwykle następuje to po ok. dwóch miesiącach. Po pierwszych czterech tygodniach dziurki są na tyle trwałe, by można założyć inne kolczyki. Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie i wciąż dbać o higienę przekłutych miejsc. 
  3. Nie wolno dotykać uszu brudnymi rękoma (każdorazowo należy je myć w ciepłej wodzie z mydłem). Przez cały okres gojenia należy przynajmniej raz dziennie (najlepiej 2-3 razy) przemywać dziurki i przekręcać kolczyki bez ich zdejmowania. Do dezynfekcji przekłutych uszu można użyć wody utlenionej, ale bardziej zalecana jest sól fizjologiczna (do kupienia w aptece). Nasączonym patyczkiem do czyszczenia uszu należy delikatnie przemywać obszar wokół przekłucia, a także same kolczyki. Należy robić to bardzo delikatnie, by nie przesuszyć skóry.
  4. Po myciu włosów również należy oczyścić kanał przekłucia oraz jego okolice. Biorąc kąpiel warto zachować ostrożność, gdyż szampony, odżywki do włosów i żele pod prysznic mogą podrażnić świeże przekłucie oraz wywołać infekcję. Obszar wokół kolczyka należy obmyć płynem do dezynfekcji, a następnie pozostawiać suchy także po pływaniu lub ćwiczeniach fizycznych.
  5. W pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać dyskomfort podczas snu. Dlatego nie należy spać bezpośrednio na kolczyku, by nie wywierać dodatkowego nacisku na miejsce przekłucia. W miarę możliwości należy starać się zasypiać w pozycji na wznak. Przyzwyczajenie do nowej sytuacji może zająć trochę czasu, ale warto się pomęczyć. Kiedy uszy się dobrze zagoją, kolczyki "startowe" będzie można zamienić na inne.

Po zabiegu przekłuwania uszu może pojawić się niewielki ból i zaczerwienienie - objawy te najczęściej mijają po ok. 48 godzinach. Jeśli jednak pojawi się nadmierny obrzęk lub infekcja, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Zaniedbywanie właściwej pielęgnacji czy lekceważenie nasilającego się problemu, może spowodować trwałe uszkodzenie płatka bądź chrząstki ucha.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~Przemek | 2014-12-25 13:55
Kl... Nie zdejmuj!!! Dopiero po zagojeniu ucha będziesz mógł/a je zdejmować ;)
~kl | 2014-06-23 18:17
Podczas kąpieli zdejmować kolczyki ?
~Karol. | 2014-02-14 14:08
ja przekłułam sb ucho przedwczoraj, i zakrapiam wodą utlenioną, robię to rano i wieczorem.
~anonimka001 | 2014-01-12 16:40
Mam pytanie,jeżeli przemywać te ucho to ile razy dziennie ?

Najnowsze porady