Domowe sposoby na ból ucha

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ból ucha nie musi być przyczyną przeziębienia. Może promieniować z innych narządów, np.: zębów, zatok, gardła czy krtani. A może być też wywołany twardym korkiem woszczynowym uciskającym na błonę bębenkową. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby dzięki którym szybko pozbędziesz się dolegliwości.

Oliwa z oliwek lub oliwka dla niemowląt

Jeśli ból wynika z nagromadzenia się woskowiny, musisz ją rozrzedzić. Użyj do tego celu oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci, podgrzewając 1 łyżeczkę do temperatury ciała. Zaaplikuj do ucha od 3 do 5 kropli i po ok. 2 minutach wyciągnij woskowinę skrawkiem chusteczki lub ręcznika. Aby ułatwić sobie to zadanie, masuj miejsce tuż za małżowiną uszną, otwierając przy tym i zamykając usta. Olej nawilży ucho i pomoże zwalczyć infekcję.

Oliwia z oliwek i olejek kamforowy 

Możesz także nasączyć wacik 1 kroplą oliwy z oliwek i 1 kroplą olejku kamforowego, a potem wsunąć go do bolącego ucha. Wacik zmieniaj co godzinę.

Spirytus i ocet winny

Zamiast oliwy możesz zastosować mieszankę rozcieńczonego spirytusu z białym octem winnym. Namocz w niej wacik i wsuń do ucha. Dzięki temu usuniesz zalegającą woskowinę, a dodatkowo osuszysz kanał słuchowy i pozbędziesz się bakterii.

Czosnek

Wiadomo nie od dziś, że czosnek działa jak naturalny antybiotyk. Sięgnij po niego, aby uporać się z zapaleniem ucha i towarzyszącym mu ostrym bólem. Wyciśnij sok z 1 ząbka i wpuść do bolącego ucha.

Okład z cebuli na dwa sposoby

Posiekaj drobno cebulę i zawiń w chusteczkę - zawiąż ją na kształt woreczka. Połóż się na boku i przykładaj cebulowy okład do ucha.

Ugotuj całą cebulę do miękkości. Jeszcze ciepłą, owiń czystą ściereczką i przyłóż do bolącego ucha na kilka minut.

Sok z cytryny lub imbiru

Wyciśnij sok ze świeżej cytryny lub imbiru, a następnie wpuść kilka kropli do ucha. Zarówno cytryna, jak i imbir działają przeciwzapalnie, dzięki czemu szybko uporasz się ze stanem zapalnym ucha.

Liście geranium

Zawiń świeży listek geranium i włóż do bolącego ucha - ból powinien szybko minąć.

Ostre przyprawy

Dodawaj je do potraw, aby oczyścić kanaliki słuchowe i dodatkowo zwalczyć bakterie.

Ciepłe okłady

Rozgrzewająco i przeciwbólowo zadziała termofor lub butelka z ciepłą wodą, owinięta ręcznikiem. Na tak przygotowanej "poduszce" ułóż głowę od strony bolącego ucha i poczekaj, aż ból ustąpi.

Powietrze z suszarki

Ustaw na suszarce ciepły strumień powietrza i skieruj go w stronę ucha z odległości ok. 30 cm - to powinno złagodzić ból. Dmuchaj ciepłym powietrzem nie dłużej, niż 5 minut.

Jeśli bólom ucha towarzyszy gorączka lub wydobywająca się z małżowiny ropa, a objawy utrzymują się przez kilka dni, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Możesz mieć bowiem do czynienia z ostrym zapaleniem ucha bądź inną poważną infekcją, której nie pozbędziesz się domowymi sposobami. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady