Jak oddychać?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Prawidłowe oddychanie ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i życia. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak oddychamy - robimy to automatycznie. Nie oznacza to jednak, że wszyscy oddychamy jednakowo i prawidłowo.

Prawidłowe oddychanie

Największe błędy podczas oddychania

  1. Zbyt szybkie nabieranie powietrza - oddech staje się płytki, co powoduje niedotlenienie organizmu i całą gamę zaburzeń, m.in.: bóle głowy, poczucie zmęczenie, senność, obniżenie koncentracji, drażliwość, spadek odporności.
  2. Podnoszenie ramion i wciąganie brzucha - w wyniku tego rozchodzą się żebra, a klatka piersiowa zapada. Nie używając przepony, do płuc dochodzą tylko niewielkie porcje tlenu.
  3. Życie w ciągłym stresie - napięcie mięśni karku, barków, ramion oraz przedramion, nie rozładowywane przez dłuższy czas znacznie utrudnia proces oddychania.
  4. Płytki oddech - często spowodowany także niewłaściwym ułożeniem ciała (np. siedząc przed komputerem), wiąże się z oddychaniem za pomocą klatki piersiowej, a nie przepony.

Jak oddychać prawidłowo?

Uświadom sobie, że oddychasz

Wzięcie kilku wdechów i wydechów to pierwszy krok do świadomego oddychania. Rób to w sposób naturalny, obserwując sam proces wdychania i wydychania powietrza.

Odblokuj nos

Wciągnij powietrze nosem, starając się wychwycić zapachy z otoczenia. Wyobraź sobie woń kwiatów, która wpływa do Twojego wnętrza - takie ćwiczenie pomaga zerwać z nawykiem oddychania przez usta, ale też intensywnie ćwiczy przeponę.

Ziewaj na zdrowie

Otwórz szeroko usta i zatrzymaj je w tej pozycji tak długo, jak możesz. Ziewanie wyrównuje poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi, dlatego nie powinieneś go tłumić.

Ćwicz przeponę

Kiedy oddychasz w ten sposób, zaopatrujesz w powietrze większą część płuc - to najbardziej efektywne oddychanie. Poza tym, ruchy przepony masują organy wewnętrzne, co działa odprężająco na cały organizm.

Oddychaj świadomie! Będziesz bardziej zrelaksowany i przede wszystkim zdrowszy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady