Jak podać dziecku lekarstwo?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Podając dziecku lekarstwo należy stosować się do zaleceń lekarza i dokładnie czytać ulotki. Nie można samemu skracać ani wydłużać czasu kuracji, bo takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak podawać leki dzieciom?

  1. Syrop - wykrztuśny należy przyjmować do godziny 16-17 - podany później może nasilać objawy kaszlu wieczorem i nocą; z kolei przeciwkaszlowe pije się na noc, by móc spokojnie spać. Wielu producentów dołącza do syropów miarki, które ułatwiają odmierzanie leku.
  2. Tabletki - należy je rozkruszyć na łyżeczce i wymieszać z przegotowaną, ostudzoną wodą lub innym płynem, o ile lekarz na to zezwolił. W trakcie podawania lekarstwa, należy trzymać dziecko w pozycji siedzącej.
  3. Czopki - dziecko należy ułożyć na plecach; jedną ręką unieść pupę, a drugą - wprowadzić lekko ogrzany w dłoniach czopek (węższym końcem) i na chwilę złączyć pośladki, aby się nie wysunął. Dziecko nic nie poczuje, jeśli zrobi się to szybkim i zdecydowanym ruchem.
  4. Maść - sposób nakładania powinien zalecić lekarz. Warto też znać ewentualne skutki uboczne działania leku, np.: gdy dziecko zliże specyfik ze skóry.
  5. Krople do nosa - należy ułożyć dziecko na plecach i odchylić głowę do tyłu tak, by zwisała z łóżka. Następnie, sprawnym ruchem należy psiknąć lekarstwo do noska.
  6. Krople do oczu - najpierw należy przemyć powieki jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną (od zewnętrznego kącika w kierunku noska), a następnie wpuścić kropelki. Dziecko w tym czasie powinno nieruchomo siedzieć.
  7. Krople do uszu - należy je wpuszczać wtedy, gdy dziecko siedzi z lekko pochyloną głową - taka pozycja ułatwia wniknięcie leku do ucha. Po wpuszczeniu kropli, trzeba jeszcze przez chwilę odczekać, aby lekarstwo mogło spłynąć.

Każdy lek należy przyjmować o określonych porach i w precyzyjnie odmierzanych dawkach.

Są takie produkty spożywcze, które wchodzą w interakcje z lekarstwami i przez to osłabiają lub wzmacniają ich działanie. Niektórych antybiotyków nie należy popijać sokiem pomarańczowym lub mlekiem, gdyż osłabiają one działanie leku. Sok grejpfrutowy to nienajlepsze połączenie ze specyfikami zażywanymi na alergię - może wywołać bóle głowy, obniżać ciśnienie. W przypadku dziecka chorego na astmę, nie wolno podawać herbaty która w połączeniu z lekarstwem może powodować kołatanie serca. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest popijanie wszystkich leków zwykłą wodą, która nie zmienia ich właściwości. Jeśli dziecko zwymiotuje tuż po podaniu lekarstwa, należy powtórnie odmierzyć i podać taką samą dawkę.

Dzieci różnie reagują na leki, dlatego zawsze należy sprawdzać czy nie występują jakieś niepożądane działania, np.: po zażyciu antybiotyku może pojawić się pokrzywka, a po lekach przeciwalergicznych i hormonalnych - reakcje uczuleniowe. Alergię mogą również konserwanty i sztuczne barwniki stosowane w produkcji lekarstw, dlatego nie należy wyrzucać ulotek - w razie uczulenia, lekarz będzie wiedział jaki lek dostało dziecko.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: