Jaki syrop na kaszel?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 1)

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia. Może być suchy lub mokry, lecz nie każdy potrafi właściwie go rozpoznać i wówczas wybiera syrop, która zwalcza obie postaci kaszlu. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Po jaki preparat sięgnąć, aby sobie pomóc?

Syrop na kaszel

Mokry i suchy - jak rozpoznać rodzaj kaszlu?

Kaszel suchy nazywany też nieproduktywnym, najczęściej występuje w postaci krótkich kaszlnięć bez odkrztuszania i w początkowej fazie infekcji. Często wywołuje silny ból gardła i bardzo obciąża drogi oddechowe.

Kaszel mokry (produktywny) występuje podczas infekcji rozwiniętej i towarzyszy jej do końca. Ten rodzaj kaszlu można rozpoznać po tym, że słychać jakby coś odklejało się z dróg oddechowych - to odruch usuwania zalegającej wydzieliny. W przeciwieństwie do kaszlu suchego - mokry jest korzystny, ale przy pewnym wsparciu leków.

Jaki syrop na kaszel?

Przy kaszlu suchym należy sięgnąć po syrop przeciwkaszlowy, który zahamuje ten proces. W składzie takiego preparatu występują: kodeina, butamirat i dekstrometofran - składniki, które w połączeniu z innym lekami mogą działać niekorzystnie na organizm, dlatego trzeba uważnie czytać ulotkę. Do leczenia kaszlu suchego, oprócz leków o działaniu ośrodkowym, używa się również substancji działających obwodowo. W tej grupie znajdują się syropy roślinne (np.: syrop prawoślazowy), które zawierają substancje śluzowe o właściwościach osłaniających.

Kaszel mokry pozwala usunąć wydzielinę, a stymulują go do tego odpowiednie syropy wykrztuśne. Na etykietach tych preparatów szukaj przede wszystkim informacji "lek wykrztuśny" znajdują się w nim pochodne gwajakolu (gwajafenezyna, sulfogwajakol), a także ambroksol, bromheksyna oraz niektóre surowce ziołowe. Syropy z tej grupy ułatwiają spływanie wydzieliny (również z nosa), dlatego należy ściśle przestrzegać pory ich stosowania - ostatnią dawkę należy przyjmować odpowiednio długo przed snem, zazwyczaj do godziny 16-17 Późniejsze podanie może wywołać napady kaszlu w nocy i zakłócić spokojny sen. Przy kaszlu mokrym nie należy stosować syropów przeciwkaszlowych, gdyż to może pogorszyć stan i wydłużyć chorobę.

O czym pamiętać podczas stosowania syropu na kaszel?

Sięgając po syrop, zawsze należy używać dołączonej do butelki miarki - nigdy nie wolno pić go "na oko". Trzeba pamiętać, że syrop może zawierać pewną ilość alkoholu (etanolu) - stosowanie takiego leku jest niewskazane w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci. Niektóre osoby mogą być uczulone na pewne komponenty syropu, np.: na miód - należy więc dokładnie czytać skład. W syropach, oprócz aromatów nadających smak, można znaleźć rozmaite substancje, które mogą pomóc ale i zaszkodzić, dlatego tak ważne jest stosowanie leku zgodnie z zaleceniami.

Pamiętać należy także o tym, aby uzupełniać płyny niegazowaną wodą mineralną i owocowymi herbatkami - to pozwoli rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę i wspomoże działanie syropu. Warto też zadbać o wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Wskazane jest również oklepywanie pleców w celu łatwiejszego odkrztuszania.

Kiedy do lekarza?

Jeśli pomimo zażywania leku, kaszel nie daje za wygraną a wręcz przeciwnie - pojawia się silna duszność lub ropna wydzielina przy odkrztuszaniu, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Przewlekły kaszel sprzyja bowiem infekcjom bakteryjnym, może również spowodować astmę oskrzelową lub chorobę refluksową. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~markietka | 2015-11-25 11:52
Jak zaczyna się u mnie kaszel, to sięgam zawsze po syrop przeciwzapalny fosidal, żeby nie tylko łagodzić objawy, ale przede wszystkim leczyć stan zapalny, który jest przyczyną kaszlu. Sprawdza się świetnie i pomaga szybciej wrócić do zdrowia
~jagoda | 2015-03-18 20:13
mi pomogl drosetux na suchy kaszel, podobno skladnik drosera ma kluczowe znaczenie przy leczeniu kaszlu
~królewna | 2015-02-26 16:17
Na mokry zdecydowowanie polecam syrop fosidal, który nie tylko ułatwia odkrztuszanie, ale też jest przeciwzapalny, przez co nie dopuszcza do rozwojou choroby. No i wygodnie się go dzieciom podaje, bo ma wygodny aplikator w postaci strzykawki.

Najnowsze porady