Jak poprawić wzrok, czyli ćwiczenia na oczy

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Oczy są jednym z najważniejszych i podstawowych narządów ciała. Osłabione gałki oczne mogą być przyczyną powstawania różnych wad wzroku, dlatego należy o nie dbać i wzmacniać je poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Oto kilka prostych ćwiczeń na poprawę wzroku:

1. Ciemność - to ćwiczenie polegające na zakrywaniu oczu rękami w taki sposób, aby nic nie widzieć przez palce ale też nie uciskać oczu i móc swobodnie mrugać powiekami. Minimalny czas tego ćwiczenia powinien wynosić ok. 30 sekund, ale najlepsze efekty uzyskasz, gdy wytrzymasz ok. 30 minut. Zamiast zakrywania oczu można po prostu posiedzieć w ciemności (mając cały czas otwarte oczy).

2. Mruganie - ćwiczenie dobre i skuteczne na suche oczy. Częste mruganie zmusza oko do pracy i dzięki temu poprawia się jego nawilżenie. To najlepsza propozycja dla osób spędzających długie godziny przed komputerem. Należy naprzemiennie mocno mrugać oczami przez kilka sekund, po czym zrobić sobie ok. 30-sekundową przerwę w mruganiu. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy.

3. Wielkie skupienie - ćwiczenie to polega na przenoszeniu wzroku z jednego przedmiotu, trzymanego w ręku (punkt bliski) na przedmiot oddalony o kilka metrów (punkt daleki). Jako punktu bliskiego możemy użyć również własnego palca ustawionego ok. 15 cm przed oczami, zaś punktem dalekim może być np.: drzewo za oknem. Naprzemiennie patrzymy na oba punkty, zatrzymując wzrok na każdym z nich na ok. 10-15 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 10 razy.

4. Przybliżenie - ćwiczenie poprawiające stymulację wzrokową. Dowolny przedmiot trzymany w ręku albo palec ustaw ok. 10 cm przed oczami, następnie powoli prostuj rękę i wyciągaj jak najdalej przed siebie. Cały czas miej wzrok skupiony na przedmiocie lub palcu. Ćwiczenie wykonuj powoli przez ok. 5 minut.

5. Nieskończoność - wyobraź sobie ten matematyczny znak (czyli przewróconą ósemkę) albo narysuj go na kartonie i powieś przed sobą w odległości ok. 3 metrów. Następnie powolutku prowadź wzrok po linii znaku. Ćwiczenie wykonuj przez ok. 5 minut, zmieniając co jakiś czas kierunek patrzenia.

6. Zegarek - usiądź naprzeciwko tarczy zegara i skup się na godzinie 12. Następnie bardzo powoli kieruj wzrok po kolei na godzinę 1,2,3, itd, aż dojdziesz do godziny 11. Staraj się zataczać oczami jak największy krąg po tarczy zegarka.

Powyższe ćwiczenia, prawidłowo wykonane; pozwolą wzmocnić, rozluźnić i uelastycznić mięśnie gałek ocznych, dlatego pamiętaj aby wykonywać je regularnie (2-3 razy dziennie), powoli i w skupieniu na pracy oka.

Przed każdym ćwiczeniem usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami i weź głęboki oddech. Koniecznie zdejmij okulary bądź szkła kontaktowe.

Dodatkowe wskazówki:

Jedz dużo żółtych, pomarańczowych, czerwonych, zielonych owoców i warzyw - zawierają cenne składniki, które zapobiegają ryzyku zwyrodnienia plamki żółtej.

Nawilżaj oczy i pomieszczenia, w których przebywasz. Stosuj sztuczne łzy, pij dziennie ok. 1,5 litra wody mineralnej niegazowanej, kładź mokre ręczniki na kaloryfery.    

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Olka | 2013-12-29 22:13
Ćwiczenia ćwiczeniami ale jesli juz cos dolega to ćwiczeniami np. pieczenia, czy łzawienia się nie zlikwiduje, niestety. Ale na szczęście koleżanka poleciła mi na piekące oczy suplement diety vitrum vision, bardzo szybko pozbyłam się tego uczucia a piecenie już nie wróciło.