Jak przetrwać upał w mieście?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Upał doskwiera każdemu, ale szczególnie niebezpieczny jest w stosunku do dzieci, osób starszych a także tych, które cierpią na różne dolegliwości, m.in.: nadciśnienie, cukrzycę i choroby serca. Można zminimalizować dokuczliwe działanie wysokiej temperatury stosując się do poniższych wskazówek.

1. Pić się chce

W upalne dni powinno wypijać się więcej niż zwykle wody mineralnej, niegazowanej (ok. 3 litrów dziennie) lub spożywać owoce zawierająca dużą ilość wody np.: arbuza i truskawki. Osoby pracujące fizycznie powinny przyjmować nawet ok. 8 litrów płynów dziennie. Oprócz wody można pić lemoniadę, soki wielowarzywne. Zdecydowanie należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, napojów gazowanych i alkoholu.

2. Lekko na talerzu

Latem jedzenie szybko się psuje, zwłaszcza wędlina i nabiał. Należy więc zwracać szczególną uwagę na daty przydatności do spożycia tych produktów. W codziennej diecie powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców - najlepsze w upalne dni są chłodniki, lekkie zupy jarzynowe i sałatki owocowe.

3. Zwiewnie i przewiewnie

Gdy temperatura wzrasta do maksimum, należy zakładać luźne, przewiewne, z naturalnych materiałów ubrania. Najlepsze na upały są płótna, lny i bawełny w jasnych kolorach. Pamiętajmy jednak, że im bardziej się wydekoltujemy, tym goręcej nam będzie.

4. Dzieci pod ochroną

Maluchy są najbardziej narażone na poparzenia słoneczne i odwodnienie organizmu. Żeby temu zapobiec, lepiej nie przebywać z dzieckiem na dworze w godzinach 11.00-15.00 - o tej porze panuje największy upał. Należy też pamiętać, żeby nie pozostawiać dzieci samych w samochodzie, nawet na przysłowiową chwilę.

5. Odpowiednie chłodzenie

W gorące dni należy uzupełniać braki wody w organizmie. W związku z tym warto nawilżać nie tylko twarz, ale całe ciało zwłaszcza ręce i nogi. Kilka razy dziennie należy przemywać twarz zimną wodą albo używać wody termalnej w sprayu. Dobrze jest mieć zawsze przy sobie butelkę wody, która jeśli nie do picia to na pewno przyda się do odświeżenia, np.: umycia rąk.

6. Ostrożnie z klimatyzacją

Należy uważać na różnice temperatur jakie zachodzą pomiędzy klimatyzowanymi pomieszczeniami lub samochodami a temperaturą panującą na dworze (można się łatwo przeziębić). Zasłanianie okien pomoże ochronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem, dlatego wychodząc z domu warto pozamykać i pozasłaniać wszystkie okna. Wieczorem należy dobrze wywietrzyć mieszkanie, zwłaszcza pomieszczenie w którym się śpi a najlepiej zostawić otwarte okno na noc. Zarówno w mieszkaniach jak i biurach warto używać nawilżaczy powietrza albo chociaż rozwiesić mokry ręcznik na kaloryferze.

7. Zwierzęta też mają ciężko

Wysoka temperatura może dać w kość niejednemu czworonogowi, dlatego tak ważne jest wietrzenie pomieszczeń w których przebywają zwierzęta. Trzeba też dbać o częste ich pojenie i nie pozostawianie w nagrzanych samochodach.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Jagienka | 2011-06-28 09:48
Stanowczo moim pomysłem jest herbata mrożona. W zeszłym roku jakoś się tak do niej przekonałam i strasznie mi się to spodobało :) Ja na przykład uwielbiam herbaty mrożone zaproponowane na tej stronie http://klub.dilmah.pl/herbaty/mrozone/ Po prostu sa przepyszne :)