Jak radzić sobie z mrozem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 2)

W domu

Nie przesadzajmy z ogrzewaniem, starajmy się zachować temperaturę w okolicach 19-22 stopni celcjusza. W zimie powietrze jest bardzo suche co sprzyja wszelkim podrażnieniom (oczu, skóry) i kaszlowi. Rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza - najlepiej sprawdzają się zwykłe kamionkowe pojemniki wieszane na kaloryferze.

Przychodząc do domu nie sprawiajmy sobie szoku termiczego siadając na kaloryferze czy wkładając ręce pod gorącą wodę.

Przy niskich temperaturach jeszcze ważniejsze staje się właściwe odżywianie - dzięki temu organizm ma wystarczająco dużo energii do ogrzania się.

Ubranie

Przede wszystkim aby uniknąć odmrożeń i uchronić się przed przeziębieniem obowiązkowo powinniśmy zakładać czapkę, szalik i rękawiczki. Wskazane jest ubieranie się na "cebulkę", co pozwala na łatwe dostosowanie się do różnych temperatur w których możemy przebywać (np. na zewnątrz / w samochodzie / sklepie / biurze). W ten sposób unikniemy wychodzenia spoconym na mróz. Dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą dodatkowych ciepłych ubrań.

Spacer i podróż

Wychodząc na zewnątrz warto zdbać także o naszą skórę. Miejsca szczególnie narażone na działanie mrozu (twarz) powinniśmy posmarować kremem - w sklepie bez większego problemu znajdziemy krem na zimę odpowiedni dla naszej cery. W przypadku makijażu krem powininiśmy rozsmarować ok. 30 minut wcześniej.

Częstym problemem są wyschnięte i popękane usta - dobrze jest także smarować je kremem lub zaopatrzyć się w specjalny sztyft.

Podczas podróży lub  na dłuższy spacerze przyda nam się termos z ciepłą herbatą lub kawą - na pewno docenimy go w przypadku wszelkiego rodzaju awarii lub też niespodziewanego wydłużenia spaceru. Pamiętajmy, że awarie samochodów czy też opóźnienia pociągów i samolotów zdarzają się w zimie bardzo często.

W pracy

Jeżeli idziemy np. do pracy warto jest pomyśleć o ubraniach na zmianę. Trudno jest przesiedzieć cały dzień w grubym swetrze i kozakach, stąd zmiana ubrania i obuwia po przybyciu na miejsce jest jak najbardziej wskazana.

W biurze problemem może okazać się suche powietrze dzięki niedoskonałościom klimatyzacji. Warto jest zadbać o właściwe nawilżanie powetrza - nawilżacz często może być problemem, ale sytuację poprawia postawienie sobie na biurku roślinki. Suche powietrze może powodować podrażnienie oczu w czym powinny pomóc krople do oczu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Yagoda | 2009-12-18 14:40
Dobrze jest też mieć przy sobie jakiś mały termos z czymś ciepłym do picia:)
Tutaj zresztą też napisali:
http://www.female.pl/artykul/8761/Jak-radzi%C4%87-sobie-z...