Lekarstwa - ogólne zasady przechowywania i przyjmowania leków

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Lekarstwa, podobnie jak żywność, muszą być trzymane w odpowiednich warunkach. Jeszcze większej ostrożności wymaga ich przyjmowanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak we właściwy sposób przechowywać i zażywać leki.

Ogólne zasady przechowywania lekarstw

Lekarstwa tabletki

 1. Leki trzymaj w oryginalnych, oznakowanych opakowaniach wraz z ulotkami. Po zakończonej kuracji pozbądź się zbędnych lekarstw, aby nie miały do nich dostępu dzieci oraz zwierzęta. Nie wyrzucaj jednak rozpoczętych opakowań do kosza na śmieci - w każdej aptece znajdziesz specjalny pojemnik, przeznaczony do tego celu.
 2. Zwracaj uwagę na zalecenia producenta leku - podana na etykiecie temperatura pokojowa oznacza 15-25 stopni C, zaś chłodne pomieszczenie to miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni C. Niektóre leki będziesz musiał trzymać w lodówce, jeśli producent zaleca ich przechowywanie w temperaturze 5-10 stopni C.
 3. Wszystkie medykamenty powinieneś zabezpieczyć przed światłem - ciepło i promienie słoneczne mogą powodować szybszy rozkład leku, co z kolei prowadzi do jego nieprzydatności.
 4. Chroń leki przed wilgocią. Łazienka nie jest odpowiednim miejscem do ich przechowywania. Niektórzy producenci umieszczają w opakowaniach leków woreczki ze środkiem pochłaniającym wilgoć - jeśli jest taki wymóg pozostaw torebkę w opakowaniu, ale pod żadnym pozorem nie zażywaj owej substancji, gdyż jest szkodliwa dla zdrowia.
 5. Bez względu na rodzaj, wszystkie lekarstwa powinieneś trzymać w zamkniętym miejscu, do którego ani dzieci ani zwierzęta nie mają dostępu.

Prawidłowe zażywanie leków

 1. Przed zażyciem danego leku, zapoznaj się z dołączoną do niego ulotką. Pamiętaj, że każda substancja lecznicza może wywoływać niepożądane działania, np.: w postaci alergii.
 2. Nim zażyjesz dany lek, sprawdź datę jego ważności - to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz lekarstwa sporadycznie i od dłuższego czasu przechowujesz je w apteczce. Pamiętaj, że przeterminowane środki farmakologiczne nie nadają się do użycia.
 3. Tylko stała, określona pora przyjmowania leków gwarantuje ich skuteczność, zwłaszcza w przypadku antybiotyków. Niektóre leki (np.: statyny) powinieneś zażywać wieczorem, inne (np.: Beta-blokery) rano. Zwróć uwagę na to, czy dany środek należy przyjmować przed czy po posiłku.
 4. Jeżeli nie jest to wprost wskazane, to drażetki i kapsułki powinieneś łykać w całości, nie rozgryzając ich. Preparat musi rozpuścić się w jelicie cienkim, a nie w żołądku - zniszczone przez obecny tam kwas solny, tracą swoje właściwości lecznicze.
 5. Nie łykaj wszystkich tabletek naraz, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych działań. Pomiędzy zażywaniem poszczególnych leków musisz przestrzegać z góry ustalonych przerw.
 6. Pamiętaj, że produkty mleczne, błonnik, skrobia kukurydziana i olej kokosowy zmniejszają wchłanianie wielu leków (m.in.: stosowanych w leczeniu zakażeń układu oddechowego czy moczowego).
 7. Jeśli stosujesz dietę bogatą w warzywa i owoce musisz wiedzieć, że zawarta w brokułach, szpinaku i brukselce witamina K, potrafi zmniejszyć działanie leków przeciwzakprzepowych. Z kolei występująca w bananach, awokado i sosie sojowym tyranina, w połączeniu z antydepresantami, może spowodować przełom nadciśnieniowy.
 8. Musisz pamiętać, że produkty bogate w tłuszcz również zwiększają wchłanianie niektórych lekarstw, zwłaszcza gdy są zażywane w czasie posiłku lub do dwóch godzin po jedzeniu albo godzinę przed. W tego typu interakcje mogą wchodzić leki przeciwgrzybiczne oraz psychotropowe.
 9. Powinieneś także wiedzieć, jaki wpływ na działanie leków ma spożywanie alkoholu. Takie połączenie może nasilać działanie danego preparatu, wydłużać czas jego aktywności i powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne - najgroźniejsze jest łączenie alkoholu ze środkami nasennymi lub uspokajającymi. Jeśli więc zażywasz leki, nie pij!
 10. Magnez lub wapń w tabletkach również może wpływać na działanie wielu leków - zwiększa się ryzyko niewydolności nerek spowodowanej przewapnieniem. W tym przypadku najbardziej powinny uważać kobiety objęte profilaktyką osteoporozy, zażywające dodatkowe dawki wapnia.
 11. Wszystkie lekarstwa powinieneś popijać przegotowaną, przestudzoną wodą (mineralna także zmienia wchłanianie leków). Unikaj soków owocowych, szczególnie grejpfrutowego, pomarańczowego i aroniowego - wzmacniają działanie leków, czego skutkiem bywają zaburzenia rytmu serca lub gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Nie popijaj lekarstw mlekiem, jogurtem ani kefirem, bo stracą swoją bakteriobójczą moc. Natomiast zawarta w herbacie teina wychwytuje żelazo i nie dopuszcza do jego wchłaniania, dlatego również nią nie powinieneś popijać tabletek.
 12. Nie zmieniaj samowolnie sposobu dawkowania zaleconego przez lekarza. Nie odstawiaj również leku przed zakończeniem pełnej kuracji, nawet gdy dolegliwości ustąpiły.
 13. Uważaj na zioła - niektóre z nich, powszechnie znane i stosowane, w połączeniu z lekami mogą niekorzystnie działać na Twój organizm. Nie pij rumianku przy równoczesnym zażywaniu lekarstw zmniejszających krzepliwość krwi. Wyeliminuj spożycie czosnku, jeśli przyjmujesz kwas acetylosalicylowy (np.: polopirynę). Stosując leki antydepresyjne, zrezygnuj z ziela dziurawca.
 14. Jeśli jesteś kierowcą, zawsze sprawdzaj jak zażywany lek wpływa na zdolność prowadzenia auta bądź innego pojazdu mechanicznego.
 15. Pamiętaj, że niekontrolowane zażywanie leków w dużych ilościach może prowadzić do uzależnienia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku leków uspokajających, nasennych oraz przeciwbólowych.

O wszystkich objawach i dolegliwościach, jakie pojawiają się w czasie przyjmowania leku poinformuj lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przechowywania lub zażywania leków, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~laekarz | 2014-01-29 06:56
z tego artykuł wynika żeby niczego nie jeśc i niczegio nie pić
~MILENA | 2013-02-06 11:25
Ostatnio przy bakteryjnej infekcji pochwy oprócz antybiotyku stosowałam również invag, probiotyk szybko przyniósł mi ulgę i ochronił mnie przed nawrotem choroby. Farmaceutka w aptece doradziła mi przechowywać go w lodówce, a antybiotyk w temperaturze pokojowej (a nie w kuchni nad piecem) żeby nie straciły swojej skuteczności. Nie zdawałam, sobie sprawy, że przechowywanie leków ma takie znaczenie. Warto stosować się to tego co jest napisane na opakowaniu, od tamtej pory zawsze sprawdzam w jakich warunkach dany lek powinien być przechowywany.
~martusia | 2013-01-06 09:31
Należy pamiętać żeby probiotyki przechowywać w lodówce. Przy każdej antybiotykoterapii zażywam provag w celu ochrony pochwy i układu pokarmowego przed infekcją grzybiczą, dzięki niemu nie mam przykrych dolegliwości po antybiotyku. Jak nie skończę opakowania to zawsze wkładam je do lodówki żeby probiotyk nie stracił swoich właściwości.

Najnowsze porady