Na co zwracać uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne

awilk  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim narzędzie chroniące nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych może być jednak wyzwaniem, zważywszy na szeroką gamę dostępnych modeli, materiałów i technologii. W tym artykule omówimy, na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią skuteczną ochronę i komfort noszenia.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Najważniejszą funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu, takie jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, czy też stany zapalne spojówek i rogówki. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy upewnić się, że zapewniają one 100% ochronę przed promieniowaniem UV-A oraz UV-B. Informacja o poziomie ochrony powinna być zamieszczona na etykiecie lub certyfikacie dołączonym do okularów.

Filtry polaryzacyjne

Okulary przeciwsłoneczne z filtrami polaryzacyjnymi są szczególnie przydatne dla osób spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w pobliżu wody, śniegu lub innych powierzchni odbijających światło. Filtry polaryzacyjne redukują odblaski, poprawiając komfort widzenia i ostrość obrazu. Takie okulary są idealne dla kierowców, sportowców, wędkarzy i narciarzy, ponieważ zmniejszają zmęczenie oczu i poprawiają bezpieczeństwo.

Kolor soczewek

Kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych wpływa na percepcję barw i kontrastu. Najpopularniejsze kolory soczewek to szary, brązowy i zielony, które zapewniają dobrą ochronę i nie zniekształcają naturalnych kolorów. Wybór koloru zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków, w jakich okulary będą używane:

 • Szare soczewki: Neutralne, nie zmieniają kolorów otoczenia, idealne do codziennego użytku.
 • Brązowe soczewki: Poprawiają kontrast i głębię widzenia, polecane dla kierowców i sportowców.
 • Zielone soczewki: Redukują odblaski, zwiększają kontrast, nie zmieniają zbytnio kolorów.

Kategoria przyciemnienia

Soczewki okularów przeciwsłonecznych są dostępne w różnych kategoriach przyciemnienia, które określają stopień przepuszczalności światła widzialnego. Kategorie te są oznaczone cyframi od 0 do 4:

Kategoria 0: Bardzo jasne soczewki, przepuszczają 80-100% światła, odpowiednie do noszenia w pomieszczeniach.

Kategoria 1: Jasne soczewki, przepuszczają 43-80% światła, odpowiednie do noszenia w pochmurne dni.

Kategoria 2: Średnio przyciemnione soczewki, przepuszczają 18-43% światła, odpowiednie do noszenia w umiarkowanie słoneczne dni.

Kategoria 3: Ciemne soczewki, przepuszczają 8-18% światła, idealne na mocno słoneczne dni.

Kategoria 4: Bardzo ciemne soczewki, przepuszczają 3-8% światła, odpowiednie na ekstremalnie jasne warunki, np. w górach czy na śniegu (niezalecane do prowadzenia pojazdów).

Materiał soczewek

Soczewki okularów przeciwsłonecznych mogą być wykonane z różnych materiałów, które wpływają na ich trwałość, wagę i jakość optyczną:

 • Szkło: Soczewki szklane oferują doskonałą jakość optyczną i odporność na zarysowania, ale są cięższe i bardziej podatne na pęknięcia.
 • Poliwęglan: Soczewki poliwęglanowe są lekkie, wytrzymałe i odporne na uderzenia, co czyni je idealnym wyborem dla sportowców i dzieci.
 • CR-39: Soczewki wykonane z tego tworzywa sztucznego oferują dobrą jakość optyczną i są lżejsze od szkła, ale mniej odporne na zarysowania niż poliwęglan.
 • Trivex: Podobnie jak poliwęglan, Trivex jest lekki i odporny na uderzenia, ale zapewnia lepszą jakość optyczną.

Kształt i dopasowanie oprawek

Okulary przeciwsłoneczne powinny dobrze przylegać do twarzy, aby zapewniać maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV i odblaskami. Wybierając oprawki, warto zwrócić uwagę na:

 • Kształt twarzy: Okulary powinny harmonizować z kształtem twarzy. Na przykład osoby o okrągłej twarzy mogą wybierać prostokątne lub kwadratowe oprawki, które dodadzą twarzy kątów, natomiast osoby o kwadratowej twarzy mogą wybierać okrągłe lub owalne oprawki, które złagodzą rysy.
 • Wygoda noszenia: Oprawki powinny być lekkie i dobrze wyważone, aby nie powodować dyskomfortu podczas noszenia. Warto przymierzyć kilka modeli, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb.
 • Materiał oprawek: Oprawki mogą być wykonane z metalu, plastiku, tytanu lub innych materiałów. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, dlatego warto zwrócić uwagę na ich trwałość, elastyczność i wagę.

Funkcje dodatkowe

Wiele nowoczesnych okularów przeciwsłonecznych oferuje dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć ich funkcjonalność i komfort noszenia:

 • Powłoki antyrefleksyjne: Redukują odblaski i poprawiają jakość widzenia, szczególnie w warunkach intensywnego światła.
 • Powłoki hydrofobowe i oleofobowe: Zapobiegają przywieraniu wody i tłuszczu do powierzchni soczewek, ułatwiając ich czyszczenie i poprawiając widoczność.
 • Soczewki fotochromowe: Automatycznie przyciemniają się pod wpływem promieniowania UV, dostosowując się do zmiennych warunków oświetleniowych. Są idealne dla osób, które często przechodzą z jasnego otoczenia do ciemnego i odwrotnie.
 • Soczewki lustrzane: Redukują ilość światła docierającego do oczu i zmniejszają odblaski, co jest szczególnie przydatne w bardzo jasnych warunkach.

Certyfikaty i standardy

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę na certyfikaty i standardy, które potwierdzają jakość i bezpieczeństwo produktu. Najważniejsze z nich to:

 • CE: Oznaczenie to potwierdza, że produkt spełnia europejskie normy bezpieczeństwa.
 • ANSI Z80.3: Amerykański standard określający minimalne wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem UV i wytrzymałości okularów przeciwsłonecznych.
 • ISO 12312-1: Międzynarodowy standard dotyczący okularów przeciwsłonecznych i filtrów ochronnych przed promieniowaniem słonecznym.

Podsumowanie

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów: ochronę przed promieniowaniem UV, obecność filtrów polaryzacyjnych, kolor i kategorię przyciemnienia soczewek, materiał soczewek i oprawek, dopasowanie do kształtu twarzy, dodatkowe funkcje oraz certyfikaty potwierdzające jakość produktu. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne nie tylko zapewnią skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także poprawią komfort widzenia i staną się stylowym dodatkiem do codzienne

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: