Nadmiar wody w organiźmie - jak powstaje, jak się pozbyć

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Jeśli często czujesz się o kilka kilogramów cięższy, mimo iż nie przybrałeś na wadze a do tego puchną Ci nogi i dłonie, możesz cierpieć na zaburzenia krążenia krwi i limfy. Nie lekceważ takich sygnałów, zwłaszcza gdy pojawiają się regularnie - mogą być objawem poważnych chorób.

Nalewanie wody do picia

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

  1. Zbyt mała ilość wypijanej wody - niedobór płynów zmusza organizm do ich magazynowania, aby nie doprowadzić do odwodnienia.
  2. Nadmiar soli w diecie a dokładniej sodu, który wraz z potasem pilnuje prawidłowego uwodnienia komórek. Jeśli pierwiastek ten występuje w przeważającej ilości, woda z komórki wysysana jest do przestrzeni międzykomórkowej i w ten sposób powstają obrzęki.
  3. Picie alkoholu - mocne trunki rozszerzają naczynia krwionośne, przez co woda łatwiej z nich przesiąka i zatrzymuje się w ciele. Nadmiar alkoholu prowadzi do niewydolności wątroby, która produkuje białka odpowiedzialne za prawidłowe ciśnienie osmotyczne.
  4. Brak ruchu, np.: podczas długiej podróży, może spowodować nieprzyjemne uczucie opuchnięcia. Przyczyną takiego stanu jest wolniejszy przepływ krwi i limfy, a zwiększony wysięk z naczyń do tkanek.
  5. Wysoka temperatura też sprzyja gromadzeniu się płynów metabolicznych - żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej i zalega w naczyniach krwionośnych.
  6. Choroby: niewydolność nerek i serca oraz zmiany reumatyczne, będący sygnałem niedrożnego układu limfatycznego, który odpowiada za prawidłowe krążenie płynów w organizmie.
  7. U kobiet dodatkowo wpływ na taką sytuację ma wzrost poziomu estrogenów przed miesiączką oraz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Obrzęki powstają, gdy dochodzi do przepuszczania wody przez ściany naczyń krwionośnych i zatrzymywanie jej w tzw. przestrzeni międzykomórkowej. Nadmiar płynów w organizmie, zamiast być usunięty przez nerki, zalega wówczas w tkankach.

Jak pozbyć się problemu?

Pij niegazowaną wodę mineralną

Dostarczając organizmowi odpowiednią ilość minerałów, nie będzie on musiał magazynować ich na zapas. Woda przepłucze komórki, usunie toksyny i zrównoważy stosunek elektrolitów. Nie zastępuj jej sokami czy herbatą. Najlepiej tuż po przebudzeniu wypij szklankę wody z cytryną, która jest doskonałym środkiem moczopędnym.

Stosuj odpowiednią dietę

Uważaj na sól - unikaj gotowych potraw, konserw, kostek do zup i wszelkich tego typu ulepszaczy smaku. Nie jedz fast-foodów - są nie tylko kaloryczne i niezdrowe, ale też zatrzymują wodę w organizmie. Spożywaj warzywa i owoce, które zawierają potas, m.in.: pomidory, ziemianki oraz banany. Moczopędnie działają: arbuzy, truskawki, melony, czereśnie, grejpfruty, seler, pietruszka oraz zioła: koper włoski, czarny bez, pokrzywa, rozmaryn. Zamiast 3 dużych posiłków w ciągu dnia, spożywaj 5 mniejszych.   

Ruszaj się

Brak ruchu sprzyja osłabieniu krążenia krwi i limfy. Spaceruj, biegaj - rozruszaj nogi, które są zazwyczaj najbardziej opuchnięte. Dzięki temu krew szybciej odpłynie z żył do serca. Podczas czytania, oglądania telewizji lub odpoczywania, trzymaj stopy w górze (możesz podłożyć pod nie poduszkę). To pomoże usunąć nadmiar wody z nóg.

Rób okłady z lodu

Na opuchnięte kostki i łydki przykładaj lód. Umieść kilka kostek w foliowej torebce, a następnie owiń cienkim ręcznikiem. Przyłóż kompres na 5-10 minut. Latem mocz nogi w lodowatej wodzie, o ile nie chorujesz na cukrzycę.

Zażywaj witaminy

Jeśli często masz spuchnięte nogi lub dłonie, sięgnij po witaminy: A i C. Zmniejszają one kruchość naczynek krwionośnych oraz ilość wody zatrzymanej w organizmie.

Idź do lekarza

Obrzęki mogą być sygnałem poważnej choroby. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli opuchlizna występuje regularnie wokół kostek i nasila się w ciągu dnia - może to być objaw niewydolności serca. Symptomem żylaków jest uczucie ciężkich nóg, opuchlizna i ból nasilający się po długim stanu czy siedzeniu. A o kłopotach z nerkami mogą świadczyć obrzęki powiek, całej twarzy oraz dłoni i nóg - podobnie, jak w przypadku chorej tarczycy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady