Trądzik różowaty - objawy, leczenie i pielęgnacja

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Trądzik różowaty to chroniczna dolegliwość skórna i kłopotliwy problem, który może spowodować spadek pewności siebie oraz brak komfortu w towarzystwie. Choroba najczęściej dotyka kobiety w wieku 30-50 lat, głównie z I i II fototypem słonecznym (o jasnej karnacji i jasnych włosach), które są szczególnie podatne na słońce i łatwo ulegają poparzeniom.

Objawy

Choroba przypomina znany wszystkim trądzik młodzieńczy, z tym że zmiany lokalizują się przede wszystkim na policzkach, czole, nosie i brodzie. Z reguły nie powstają zaskórniki, a trądzik ma postać krost i grudek. Charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest stale utrzymujące się zaczerwienienie twarzy, zwłaszcza jej środkowych partii. Z czasem zaczynają pojawiać się grudki i krostki, którym towarzyszy świąd i pieczenie. Skóra staje się drażliwa, łuszczy się, pojawiają się pajączki czyli rozszerzone naczynia krwionośne. W najbardziej zaawansowanym stadium choroba przybiera postać zapalnych guzków i nacieków. Trądzik różowaty może nawracać przez kilka lat, choć zdarzają się też jednorazowe wysypy. U kobiet nawroty oraz zaostrzenia choroby mają związek z menstruacją i przekwitaniem. Do możliwych powikłań należą zapalenia: rogówki i tęczówki, spojówek oraz brzegów powiek.  

Czynniki przyczynowe trądziku różowatego:

 • osobiste predyspozycje genetyczne;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • choroby układu pokarmowego (dolegliwości żółądkowo-jelitowe, zaparcia, nadkwaśność, itp.);
 • zaburzenia hormonalne;
 • alergie.

Leczenie

Trądzik różowaty wymaga odpowiedniej diety. Powinna być ona bogata w warzywa i owoce, czyli produkty oczyszczające organizm z toksyn. Ważnym elementem diety jest przyjmowanie witamin: PP i B2. Zawsze, kiedy to możliwe należy unikać pikantnych potraw, których efektem ubocznym jest wzmocnienie najbardziej widocznego objawu trądziku - zaczerwienienia twarzy. Ponadto, należy wystrzegać się picia alkoholu i palenia papierosów, które dodatkowo szkodzą cerze. Niewykle istotnym elementem domowego leczenia trądziku rożowatego jest bardzo delikatne obchodzenie się ze skórą twarzy - nie należy używać chlorowanej wody i gruboziarnistych peelingów.

Oprócz powyższych zaleceń, warto stosować maseczki (np.: z zielonej herbaty lub drożdży) i napary. Niestety, nie ma 100% co do skuteczności tych metod - pewne jest to, że dają odpoczynek skórze. Decydując się na domowe sposoby leczenia trądziku różowatego, nie można zapominać o nawilżaniu i starannym oczyszczaniu skóry. Pomogą w tym napary przygotowane ze skrzypu polnego lub pokrzywy.

Aby skutecznie walczyć z trądzikiem, należy udać się do lekarza i rozpocząć zapisaną kurację. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej - istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo opanowania choroby, zanim wyrządzi skórze poważniejsze szkody.

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się doustne antybiotyki, przeważnie z grupy tetracyklin, w kilkutygodniowych bądź kilkumiesięcznych cyklach z przerwami, gdyż mogą uszkadzać wątrobę. W najcięższych przypadkach zastosowanie znajdują retinoidy, ale trzeba pamiętać o ich skutkach ubocznych, do których należą: uszkodzenia wątroby oraz zaburzenia lipidowe czy wady rozwojowe płodu. U kobiet stosuje się je z tabletkami antykoncepcyjnymi. Konieczne są także okresowe badania krwi.

W walce z trądzikiem różowatym, zewnętrznie stosuje się także Metronidazol w maści bądź żelu, a także roztwory, pudry i kremy zawierające antybiotyki oraz ichtiol. Postać przerosła trądziku wymaga leczenia chirurgicznego. Najlepsze efekty można uzyskać dzięki ścinaniu mas guzowatych nożem elektrycznym.

Pielęgnacja

Pacjenci z trądzikiem różowatym powinni unikać:

 • słońca oraz gwałtownych zmian temperatury. Przed wyjściem na dwór należy zastosować krem z wysokim filtrem UV;
 • intensywnych ćwiczeń fizycznych;
 • stresu;
 • kosmetyków zawierających alkohol etylowy, benzylowy lub propylenowy, a także laurylosiarczan sodu oraz silnie drażniące alfa hydrokwasy;
 • mydeł, toników alkoholowych, nieenzymatycznych peelingów, kosmetyków kolorowych, wody po goleniu;
 • leków rozszerzających naczynia krwionośne, m.in.: kortykosteroidów;
 • wody z kranu do mycia twarzy. Należy używać tylko przegotowanej, a nawet destylowanej (maksymalnie przez tydzień);
 • ostrych przypraw i gorących napojów;
 • mocnej kawy i herbaty;
 • alkoholu i papierosów.

Skuteczne produkty na trądzik różowaty

Miracle of Aloe Rosacea Cream - krem służy do usuwania zaczerwienień i podrażnień. Zawarty w nim zestaw składników chroni podrażnioną skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych oraz wspomaga leczenie choroby. Krem można stosować pod makijaż.

Prosacea - żel służy do likwidowania widocznych efektów trądziku różowatego. Niweluje występowanie wyprysków, zaczerwienień oraz podrażnień. W jego składzie nie ma alkoholu ani substancji mogących wywowyłać podrażenienia skórne. Jest łatwy w stosowaniu i szybko się wchłania.

Revitol Rosacea Cream - krem skutecznie eliminuje zaczerwienienia skóry, krosty i wypryski, a także inne niepożądane zmiany na skórze. W znaczny sposób redukuje widoczne naczynka krwionośne, odżywia i regeneruje skórę. Jego skład oparty jest na bazie naturalnych składników, które są w pełni bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych.

The Pure Guild Rosacea & Redness Relief - produkt z wyższej półki, w formie żelu. Zawarte w nim aktywne składniki eliminują zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry (również po goleniu). Żel nie wywołuje reakcji alergicznych i jest w pełni bezpieczny. Podstawowym aktywnym składnikiem produktu jest Mentha Piperita, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Żel stymuluje również produkcję beta-endorfin i zapewnia uczucie świeżości.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady