Zawał serca - pierwsza pomoc przy zawale serca
Zawał serca to upośledzenie zaopatrywania w krew mięśnia sercowego wskutek niewydolności wieńcowej. W jego następstwie może nastąpić mniej lub bardziej rozległe uszkodzenie tkanek ściany serca.
Objawy zawału serca:
- osłabienie,
- duszności,
- zimne poty,
- ucisk w klatce piersiowej,
- kłujący ból w okolicy mostka,
- promieniujący ból przez lewe ramię aż do małego palca,
- nudności i wymioty,
- nieregularne tętno,
- niepokój, lęk przed śmiercią.
Pierwsza pomoc przy zawale serca
Najważniejsze jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia - numer 999 lub 112. Warto pamiętać, że szybka reakcja otoczenia ma znaczący wpływ na późniejszy stan zdrowia poszkodowanego.
W oczekiwaniu na lekarza, należy ułożyć chorego w pozycji odciążającej serce, najlepiej w półsiedzącej. Osoba, która dostała zawału serca nie powinna leżeć z nogami uniesionymi do góry, gdyż grozi to wstrząsem kardiogennym. Ponadto należy zapewnić jej swobodę oddychania, czyli rozluźnić krępujące części ubrania (np.: krawat).
Zawał serca ma to do siebie, że może się powtórzyć. Pacjent po pierwszym ataku otrzymuje środki z nitrogliceryną do zastosowania w nagłych przypadkach. W razie interwencji warto sprawdzić, czy nie ma ich przy sobie. Powinien wówczas przyjąć jedną dawkę leku w aerozolu bądź w tabletce. Nie wolno jej stosować wtedy, gdy ciśnienie wynosi poniżej 90 mmHg i widoczne są objawy wstrząsu.
Jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia, należy wykonać sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej (30 uciśnięć na 2 wdechy).
Zawał serca wywołuje silny niepokój i strach przed śmiercią, co jeszcze bardziej pogarsza i tak już ciężki stan. Dlatego przez cały czas należy uspokajać chorego.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam