Zdrowy styl życia - jak żyć zdrowo

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy z nas chciałby żyć długo, w zdrowiu i szczęściu. Każdy też słyszał o zasadach zdrowego trybu życia, ale raczej z nich nie korzysta. A naprawdę warto się nimi zainteresować, oczywiście z troski o własne zdrowie.

Prawidłowe odżywianie się

Nasz organizm potrzebuje kilkadziesiąt różnych substancji odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór któregokolwiek z nich może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście musimy zachowywać między nimi odpowiednie proporcje - trzeba wypracować własną dietę, która pomoże utrzymać dobrą wagę i poprawi samopoczucie. Przede wszystkim powinniśmy kierować się zasadą: Jeść pokarmy wartościowe częściej, ale w mniejszych ilościach. Radykalne zmiany żywieniowe wprowadzamy stopniowo, zastępując niezdrowe produkty zdrowymi, np.: smażone - gotowanymi, tłuszcze zwierzęce - roślinnymi, itd.

Odpowiednia aktywność fizyczna

Aby cieszyć się dobrą kondycją i nienaganną figurą, musimy się ruszać. Nie trzeba jednak od razu porywać się na najtrudniejsze ćwiczenia, wystarczy zacząć od długiego spaceru. Energiczny marsz poprawi krążenie krwi, usprawni pracę serca i mózgu. Każdy z nas powinien wybrać taką formę ruchu, jaka mu najbardziej odpowiada. Ludzie cierpiący na różne choroby serca muszą ćwiczyć według wskazówek lekarza. Trzeba pamiętać, że fizyczna pewność siebie przekłada się na pewność siebie w ogólnym tego słowa znaczeniu - ćwicząc, wzmacniamy i podwyższamy swoją kondycję antystresową, stajemy się pogodniejsi i bardziej życzliwi dla innych. 

Rozsądne stosowanie leków

Nadużywanie leków to obecnie jedno z najgroźniejszych zjawisk społeczno-zdrowotnych, do którego przyczyniają się zarówno lekarze (z pośpiechu i pod presją pacjentów), jak i chorzy (głównie z braku wiedzy i wyobraźni). W przypadku takich dolegliwości, jak ból, złe samopoczucie czy gorączka organizm walczy z chorobą, która sama w sobie chorobą nie jest. Można nawet powiedzieć, że objawy te w pewnym sensie są świadectwem dobrej kondycji organizmu. Takie działanie (zażywanie leków), wielokrotnie ponawiane osłabia barierę immunologiczną organizmu i powoduje, że staje się on bezbronny wobec kolejnych ataków innych chorób. Oczywiście nie znaczy to, że mamy całkowicie rezygnować z leków - powinniśmy tylko maksymalnie ograniczyć ich użycie do przypadków absolutnie niezbędnych.

Hartowanie organizmu

Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie bariery immunologicznej poprzez świadome, planowe poddawanie ciała i psychiki różnego rodzaju bodźcom, czasem nawet skrajnym. Trening hartujący składa się z szeregu technik fizycznych, psychoterapeutycznych i socjoterapeutycznych, które powinniśmy znać i stosować w praktyce. Dzięki nim będziemy żyć zgodnie z koncepcjami promocji zdrowia.

Wyeliminowanie nałogów

Alkoholizm, nikotynizm i różne odmiany narkomanii, choć do tej listy można również dopisać trwałe przyzwyczajenia, które obniżają poziom naszego zdrowia: lekomanię, obżarstwo, lenistwo, spożywanie kawy, herbaty i innych używek w nadmiernych ilościach. Kluczem do sukcesu (pokonania nałogu) jest motywacja i wyparcie - musimy szukać tak interesującego zajęcia, które zastąpi i wyprze ów nałóg. Może to być wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna, która systematycznie prowadzona przynosi pożądane rezultaty zdrowotne i buduje motywację.

Relaksowanie ciała i umysłu

Stres dotyka każdego z nas i może powodować naprawdę przykre skutki, m.in.: problemy z trawieniem, bóle żołądka, bezsenność, itp. Relaksować możemy się na różne sposoby: czytają książki, oglądając TV czy choćby snując marzenia przy filiżance dobrej herbaty. Świetnym sposobem na odprężenie ciała jest pachnąca kąpiel w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem olejków zapachowych. Jeśli zaś chodzi o relaks umysłowy, powinniśmy stale podnosić swoje kwalifikacje, poprzez udział w różnych kursach, szkoleniach, itp. Nasz umysł będzie bardziej chłonny na wiedzę, jeśli dostarczymy mu odpowiedniej ilości snu. W nauce pomoże też częste wietrzenie i dobre oświetlenie pomieszczenia.

Życzliwe nastawienie do ludzi

Jednym z wymiarów zdrowia jest zdrowie społeczne. Jeśli czynimy dobro, jesteśmy życzliwi dla innych, mamy poczucie własnej wartości, budzimy zaufanie, jesteśmy pewni siebie i ustabilizowani, znamy wartość pojęć: tolerancja, kompromis i posługujemy się nimi w praktyce to znaczy, że jesteśmy zdrowi społecznie.

Każdy z nas woli przebywać w towarzystwie osób pogodnych, radosnych. A jak wiadomo, śmiech bywa zaraźliwy i dzięki temu sami mamy ochotę częściej się uśmiechać. Powinniśmy to robić jak najczęściej - uśmiech na twarzy pomaga w nawiązywaniu kontaktów i pokonywaniu przeciwności losu; dzięki niemu zawsze będziemy czuć się zdrowo i młodo.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady