Jakie sporty uprawiać, żeby schudnąć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Aby schudnąć, warto wiedzieć co i jak ćwiczyć, gdyż nie każdy rodzaj aktywności fizycznej powoduje takie same reakcje w organizmie - jedne ćwiczenia są bardziej, a inne mniej wydajne. Optymalnym rozwiązaniem jest duża dawka ćwiczeń aerobowych i niewielka - anaerobowych.

Ćwiczenia aerobowe

Podczas ich wykonywania, mięśnie produkują energię, wykorzystując procesy tlenowe. W trakcie wysiłku fizycznego, oddech i praca serca przyspiesza, ale nie na tyle by doprowadzić do zadyszki. Początkowo spalany jest zmagazynowany w mięśniach glikogen, a po jego wyczerpaniu - tłuszcz. Najlepiej wybierać takie ćwiczenia, które będzie można wykonywać równomiernie przez ok. 30-40 minut lub dłużej.

Do najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych należą:

  • chód - idealne rozwiązanie dla tych osób, dla których bieganie jest zbyt intensywnym wysiłkiem;
  • bieg - pozwala zgubić zbędne kilogramy, zapobiega chorobom i schorzeniom układu krążenia, a także wzmacnia wydolność układu oddechowego. Może jednak negatywnie wpływać na stawy i kręgosłup, dlatego nie zaleca się jego uprawiania osobom ze sporą nadwagą;
  • jazda na rowerze - dotlenia organizm i zapewnia spore zużycie energii. Jazda po dłuższej przerwie powinna rozpocząć się od pokonywania krótszych tras, aby się nie przeforsować;
  • pływanie - najwięcej energii zużywa styl klasyczny. Pływając stylem dowolnym, można wysmuklić ramiona, zaś stylem grzbietowym - zapewnić sobie zgrabne nogi. Jest to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej - zbawiennie wpływa na kręgosłup i nie obciąża stawów;
  • aerobiczna szóstka Weidera (A6W) - zestaw sześciu aerobowych ćwiczeń, który pomaga w krótkim czasie spalić zalegającą tkankę tłuszczową i w widoczny sposób ukształtować mięśnie. Program przeznaczony jest dla osób, które chcą wyrzeźbić brzuch lub pozbyć się zbędnych kilogramów.

Umiarkowane ćwiczenia aerobowe nie forsują organizmu, dlatego można je wykonywać każdego dnia. Pozwalają stracić zbędną tkankę tłuszczową i jednocześnie podnieść kondycję fizyczną organizmu. Dużą zaletą ćwiczeń aerobowych jest to, iż można je uprawiać na świeżym powietrzu.

Ćwiczenia anaerobowe

Podczas wykonywania ćwiczeń anaerobowych, mięśnie produkują energię w procesach beztlenowych. Obciążenie konkretnych grup mięśni jest bardzo duże i dlatego krew nie nadąża z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu - mięśnie nie są w stanie spalać tłuszczy, energia pochodzi więc z beztlenowego spalania cukrów. Warto pamiętać, że mięśnie dla samego podtrzymania swego istnienia zużywają mnóstwa energii - im większa masa mięśniowa, tym więcej można jeść i nie tyć.

Ćwiczenia anaerobowe mają na celu rozwój konkretnych mięśni. Należą do nich m.in.: brzuszki, pompki i ćwiczenia na atlasie. Aby dopasować rodzaj ćwiczeń do swoich potrzeb, należy zasięgnąć porady doświadczonego trenera.

Nie należy mylić ćwiczeń z pracą fizyczną wykonywaną w domu. Taka aktywność nie wywołuje zmian metabolicznych korzystnych do spalania tkanki tłuszczowej i nie poprawia ogólnej wydajności organizmu. Oczywiście - każda aktywność fizyczna jest dobra, ale najważniejsze są regularnie wykonywane ćwiczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady