Jak rozpoznać płeć u kota?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedy koty rodzą się, ich genitalia są zbyt małe, aby można je było rozpoznać. Niewiele osób potrafi na pierwszy rzut oka określić, czy ma do czynienia z kocurem, czy kocicą. Poniższe wskazówki pomogą rozwiać wątpliwości.

Jak rozpoznać kocura?

Genitalia kocura przypominają dwukropek - dwie kropki, jedna pod drugą. Górna kropka to odbyt, a dolna - penis. Pomiędzy tymi kropkami jest niewielka odległość. W miejscu oddzielającym odbyt od penisa znajduje się moszna oraz jądra, które jeszcze się nie wykształciły. Aby upewnić się, że kot jest płci męskiej należy delikatnie nacisnąć otwór moczowy - u kocura pojawi się kawałek penisa. Wraz z wiekiem kota, moszna staje się coraz wyraźniejsza.

Jak rozpoznać kotkę?

Genitalia kotki wyglądem przypominają przecinek (pionowa szparka). Górna kropka to odbyt, a dolna kreska - wagina. Porównując kilka różnych kotów można zauważyć różnicę pomiędzy odległością odbytu od penisa u kocura, a odległością odbytu od waginy u kotki (odległość ta jest zdecydowanie mniejsza u kotek).

Płeć u kota określa się najczęściej właśnie na podstawie oglądu jego narządów płciowych. Najtrudniej rozróżnić płeć u małych, kilkutygodniowych kociąt - ich organy wyglądają bardzo podobnie. Najłatwiej znaleźć różnicę, porównując równocześnie kocura i kotkę - kształt ujścia pochwy jest podłużny, natomiast ujście penisa u kocura ma kształt okrągły.

Koty powinny być ze swoją mamą co najmniej do 8, a nawet 12 tygodnia życia - potrzebują czasu, żeby przyzwyczaić się do otaczającego je świata. Ten czas jest również potrzebny po to, by ze 100% pewnością określić płeć zwierzaka.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~kastracje | 2012-10-22 16:58
A najlepiej kastrować koty i nie mieć dylematu. Kotów rodzi się więcej niż ma szansę na dobry dom, kotki po kastracji są zdrowsze i żyją dłużej. Pod adresem kastracje@o2.pl można uzyskać pomoc w obniżeniu kosztów zabiegu.

Najnowsze porady