Jak dbać o kota?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Pielęgnacja zwierząt domowych wymaga sporego zaangażowania ze strony ich opiekunów. Dotyczy to również kotów, które oprócz psów najczęściej i najchętniej towarzyszą człowiekowi.

Jak dbać o koty? Oto wskazówki dotyczące karmienia i poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych tych sympatycznych zwierząt.

Żywienie kotów

Koty żyjące w domach wymagają nieco innej diety niż tzw. "dachowce". Małe kotki odżywiają się mlekiem matki, jeśli zaś ta nie może karmić - wówczas kotkom podaje się specjalnie przygotowane mleko zastępcze. Starsze koty potrzebują do picia nie tylko mleka, ale i wody. Niestety niektóre zwierzęta mogą mieć po mleku biegunkę, dlatego lepiej podawać im samą wodę, zwłaszcza wtedy gdy żywione są suchą karmą. Młode kotki (do ok. 1 roku życia) powinny dostawać karmę dla juniorów, o większej zawartości białka, wapnia i witamin. Starszym i tym po kastracji należy podawać karmę o obniżonej kaloryczności, aby ustrzec je przed niebezpieczną dla nich otyłością. Koty są mięsożercami i w związku z tym powinny jeść surowe mięso (wołowe, wieprzowe) - zawsze świeże!

Pielęgnacja kotów

Codzienna dbałość o kota polega na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów, m.in.: szczotkowaniu futra, kontrolowaniu stanu uszu i oczu czy też przycinaniu pazurków. Można je wykonywać samodzielnie albo wybrać się w tym celu z pupilem do weterynarza.

Z uwagi na rasę i rodzaj sierści, koty wymagają różnej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych jej elementów jest szczotkowanie. Koty o krótkich bądź półdługich włosach wymagają codziennego szczotkowania jedynie w okresie linienia. Najlepsze do tego są szczotki z naturalnego włosia lub ze specjalnie zagiętymi drutami. Zabieg należy zacząć od czesania sierści z włosem, począwszy od szyi a skończywszy na ogonie. Później bardzo delikatnie i ostrożnie należy szczotkować futro pod włos a na koniec znów z włosem. Podczas takiego zabiegu niektóre koty mogą być niespokojne, nie mniej jednak szczotkowanie sprawia im dużą przyjemność.

Następnym elementem pielęgnacji kotów jest mycie, które dotyczy głównie długowłosych czworonogów. Kąpiel powinna odbywać się w odpowiedniej wielkości wanience, aby kot mógł się w niej bez problemu zmieścić. Jeśli chodzi o szampon do mycia, najlepiej kupić go w sklepie zoologicznym. Zabieg należy rozpocząć od puszczenia letniej wody a następnie umieszczenia kota w wanience. Jedną ręką należy przytrzymać zwierzę za przednie łapy a drugą ręką myć. Kota nie wolno zanurzać w wodzie! Szampon należy starannie spłukać i wytrzeć futro ręcznikiem (powinien być dość ciepły). Po osuszeniu zwierzaka, trzeba rozczesać jego sierść zwłaszcza na brzuchu i pomiędzy łapkami. Najlepiej robić to metalowym grzebieniem z rzadkimi zębami. Ważne jest również usuwanie kołtunów; splątane włosy należy najpierw rozdzielić palcami a później rozczesać. Jeśli sierść jest bardzo poplątana, można użyć specjalnego nożyka i porozcinać włosy.

Istotnym czynnikiem pielęgnacji kotów jest kontrolowanie stanu uszu i oczu. Kocie uszy powinny być systematycznie sprawdzane, gdyż tylko w ten sposób można w porę wykryć ewentualne choroby. W razie konieczności należy oczyszczać małżowinę z zabrudzeń chusteczką ligninową. Koty perskie wymagają codziennej pielęgnacji oczu, dlatego należy usuwać niewielkie zeskorupienia powstałe w ich kącikach, najlepiej za pomocą wilgotnej ligninowej ściereczki.

Żółty nalot na kocich zębach świadczy o osadzaniu się kamienia nazębnego. Zbytnie jego nagromadzenie jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska, ale może być również powodem wystąpienia krwawienia i chorób dziąseł. Czyszczenie zębów kota specjalną pastą przeznaczoną dla zwierząt (do nabycia w sklepach zoologicznych) zapobiegnie tworzeniu się kamienia. Raz na rok warto wybrać się ze swoim pupilem do weterynarza w celu usunięcia nagromadzonego osadu.

Kolejnym zabiegiem, o którym należy pamiętać w przypadku kotów domowych jest przycinanie pazurów. Nie jest to skomplikowana czynność, ale wymaga dużej ostrożności. Najpierw należy ścisnąć koci palec i wysunąć pazur; następnie trzeba go dokładnie obejrzeć i obciąć biały, ostry koniec. Trzeba uważać, żeby nie przeciąć żywej tkanki zawierającej zakończenia nerwowe - ma ona kolor różowy. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Koty powinny mieć regularnie przycinane pazury, zwłaszcza wtedy gdy lubią ostrzyć je na meblach lub sprzęcie znajdującym się w domu.

Dbałość o zdrowie kotów

Niezbędną ochroną przed chorobami zakaźnymi są szczepienia ochronne. Dopóki kotek ssie, otrzymuje przeciwciała wraz z mlekiem matki. Po odstawieniu powinien być więc zaszczepiony. Weterynarz dokonuje szczepienia, następnie odnotowuje ten fakt w książeczce zdrowia i wyznacza termin kolejnego zabiegu. Szczepienia są bardzo ważne również w przypadku wyjazdów zagranicznych. W poszczególnych krajach obowiązują różne przepisy, dlatego zanim ruszy się w podróż ze swoim pupilem, należy odpowiednio wcześniej zasięgnąć informacji u lekarza weterynarii.

Oprócz szczepień, ważne dla zdrowia zwierząt jest także odrobaczanie. Koty podwórkowe mogą zarazić się pasożytami wewnętrznymi od innych zwierząt, m.in.: kotów, mysz czy pcheł, ale równie dobrze poprzez kontakt z zarażoną wodą czy ziemią. Tym, które żyją w domach zagraża zarobaczone, surowe mięso. Fakt zarobaczenia może stwierdzić jedynie weterynarz, po zbadaniu kału zwierzęcia. W razie potrzeby zastosuje on właściwą kurację.

Obowiązek zapewnienia zwierzęciu podstawowych potrzeb wynika również z przepisów obowiązujących w danym państwie. W Polsce jest to Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz.U. z 23 września 1997 r.), z którą warto się zapoznać.

Zdrowy kot to pełen energii i ciekawości, chętny do zabawy zwierzak. O jego dobrej kondycji świadczy lśniące futro a także czyste uszy, oczy i zdrowe zęby. Opiekując się kotem należy brać pod uwagę zarówno jego naturalne potrzeby jak i własne wymagania.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: